Přehled tisku: nesouhlas s očkováním psů, vyhoštění za krádež nafty nebo nedostatečná recyklace plastů

Deník Právo se vrací k sofistikované krádeži pohonných hmot v Česku z loňského května. Jeden ze tří zlodějů dostal trest 7 let vyhoštění, píše Právo. MF Dnes se pak věnuje tématu plastů a jejich recyklaci. Tam totiž Češi zaostávají a na zpracování některých druhů plastů u nás chybí potřebné technologie. Více se dočtete v sobotním přehledu tisku Radiožurnálu.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Znečištění mikroplasty většinou vzniká rozpadem plastového odpadu a zdá se, že je všudypřítomné na celé planetě | Zdroj: Profimedia

Mf Dnes

Jen zhruba čtvrtina vyhozených plastů se dočká skutečné recyklace - téma pro Mf Dnes. Podle ní jsou Češi sice v třídění dobří, pokulhávají ale v recyklaci. Na zpracování některých druhů plastů totiž v Česku chybí potřebná technologie nebo se jejich recyklace finančně nevyplatí.

V žaludku malé želvy v USA našli 104 kousků plastu. Odpad měla v těle i další uhynulá zvířata na pláži

Číst článek

Češi podle deníku patří v třídění mezi nejzodpovědnější v Evropě. Ve žlutých kontejnerech u nás loni skončilo skoro 70 procent plastů. Nejlépe na tom byly PET lahve - ty se taky podle deníku nejlépe recyklují a je po nich největší poptávka. Z vytříděných obalů jich na skládkách nebo spalovnách skončilo jen 12 procent. O ostatní druhy plastu ale většinou nikdo nemá zájem. V Česku totiž kromě několika výjimek nejsou firmy, které by s ostatními druhy plastů uměly pracovat, vysvětluje Mf Dnes.

Lidové noviny

Po matkách dětí se brání očkování i někteří majitelé psů - dočtete se z Lidových novin. Chovatelé tvrdí, že do psa nechtějí cpát chemii a že vakcinace je zbytečnou zátěží pro organismu. Podle deníkem oslovených veterinářů může za šíření dezinformací o očkování hlavně internet.

Popáleniny a vzteklina. ,Připravil jsem se na nejhorší, ale nebylo to dost,‘ říká o Jižním Súdánu lékárník

Číst článek

V Česku, kde podle listu žije zhruba dva miliony psů, je povinné očkování proti vzteklině. Kromě toho se psi běžně očkují i proti infekčním nemocím, které můžou zvířata ohrozit na životě. Jde například o hepatitidu, psinku nebo leptospirózu. Ta přitom může přejít i na člověka a neléčená může být i smrtelná.  A právě tato očkování teď chovatelé podle Lidových novin častěji odmítají. Lékaři je k tomu navíc nemůžou na rozdíl od vztekliny donutit, doplňuje deník.

Právo

Za krádež nafty za stovky milionů dostal jeden ze zlodějů jen 7 let vyhoštění. Píše to deník Právo, který připomíná jednu z nejsofistikovanějších krádeží pohonných hmot v Česku z loňského května. Trojice rusky mluvících mužů se tehdy navrtala do potrubí státního podniku Čepro na severním Plzeňsku.

Ropa je nejlevnější za celý rok. Ceny prudce klesají navzdory tomu, že je v plánu snížení těžby

Číst článek

Muži naftu přes dvousetmetrovou odbočku odváděli z potrubí do opuštěné zemědělské budovy, kde pohonné hmoty stáčeli. Policisté je tehdy zadrželi přímo na místě. Tam našli i odstavený kamion, kterým zřejmě chtěli stočenou naftu odvézt. Před soudem ale z trojice mužů nakonec skončil jen 54letý Lotyš, který kamion řídil. Jednomu ze zadržených se totiž podařilo uniknout a pro obžalování třetího muže neměli policisté dost důkazů, vysvětluje deník Právo.

E15

Pochybnosti o fungování nové letecké společnosti Václava Fischera sílí, zjistil to deník E15. Podle něj to svědčí i o tom, že společnosti vypršela platnost domény webových stránek. Právě přes ni přitom loni firma oznámila svůj vznik a záměr ještě do konce letošního léta vybudovat osm nových linek a pořídit dvě letadla.

Fischer založil první cestovní kancelář už v 90. letech, ta se ale později dostala do finančních potíží. Podrobnosti se dozvíte na webu deníku E15.

sva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme