Přehled tisku: zdravotnická turistika, domácí testy na choroby, drogy v odpadních vodách

V českých denících se v pátek dočtete, že Česko láká cizince službami estetické chirurgie. Cestování za zkrášlovacími operacemi zajišťují dokonce speciální agentury, píše Deník N. Podle Hospodářských novin pak naopak Češi utrácejí miliony za domácí testy na nejrůznější choroby. Ty však mnohdy nefungují. Více v přehledu tisku, který sestavil Radiožurnál.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lékař (ilustrační foto) | Foto: Fotobanka Pixabay | Zdroj: Fotobanka Pixabay

Deník N

Česko zažívá boom zdravotnické turistiky, dočtete se v Deníku N. Cizince do tuzemských klinik láká dobrá pověst a nízké ceny. Nejde jen o léčebné zákroky, ale často o estetickou chirurgii. Cestování za zkrášlovacími operacemi zajišťují dokonce speciální agentury. Třeba v roce 2017 ošetřila státní zařízení v Česku skoro 120 tisíc cizinců. Z toho víc než polovina přijela ze zemí Evropské unie. Kolik pacientů ze zahraničí podstoupilo nějaký zákrok v soukromých klinikách, to už podle Deníku N není jasné. 

Přehled tisku: studentská aplikace pro CERN, byznys s množírnami a Češi neumí šetřit vodou

Číst článek

E15

Potravináři chtějí, aby stát víc podporoval domácí producenty v tendrech na dodávky potravin pro veřejné instituce. Píše to deník E15. Ministerstva pro místní rozvoj a zemědělství ale na to nemají jednotný názor – dodává list. Svaz obchodu a cestovního ruchu a Potravinářská komora tvrdí, že v tendrech na dodávky potravin pro veřejné zadavatele rozhodují většinou jenom ceny.

Deník

Češi v řadě případů nedbají na preventivní prohlídky u lékaře. Tématu se věnuje regionální Deník. Podle ministerstva zdravotnictví nereaguje na pozvánky k preventivnímu vyšetření skoro dvě třetiny lidí. Včasné zjištění nemoci přitom může nejen zachránit zdraví a život, ale také ušetřit peníze za nákladnou léčbu. Například u rakoviny to podle regionálního Deníku platí dvojnásob. 

MF DNES

V Mladé frontě DNES se dočtete o případu úředníka ze severočeského Štětí, který ukradl peníze určené na pomoc proti povodni. Podle deníku vyráběl falešné faktury za fiktivní práce a zboží a peníze si nechal posílat na svůj účet. Přišel si tak na 300 tisíc korun.

Hospodářské noviny

Lidé utrácejí miliony za domácí testy na nejrůznější choroby. A zájem o ně stále roste, jak se dočtete v Hospodářských novinách. Některé jsou ale nespolehlivé nebo vůbec nefungují – upozorňuje deník. Testy slibují okamžitou diagnózu z kapky krve a bez čekání u lékaře. Například domácí test na lymskou boreliózu si zákazník může pořídit na internetu zhruba za 400 korun.

Právo

Jak to vypadá s drogami ve věznicích, o tom píše dnešní deník Právo. Vězeňská služba se to rozhodla zjistit pomocí analýzy odpadních vod. Výsledky ze dvou testovaných věznic mají pomoci lépe odhalit uživatele zakázaných látek a taky zabránit tomu, aby se mezi vězně dostávaly.

Anna Soldatová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme