Přehled tisku: nedostatek sládků v Čechách, Ferda Mravenec v Japonsku a narůstající obliba kokainu

Ve středečních novinách se píše o nedostatku sládku v českém pivovarnictví. Dále se dozvíte také o tom, že biologická léčba je pro revmatiky dostupnější, Ferda Mravenec se snaží dobýt Japonsko a v tuzemsku se stoupající životní úrovní narůstá obliba kokainu. Přehled tisku sestavil Radiožurnál.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na 475 pivovarů teď v Česku podle Pivovarnického svazu připadá pouhých 150 sládků | Foto: cerdadebbie/CC0 Creative Commons | Zdroj: Fotobanka Pixabay

E15

Pivovarům chybějí sládci, upozorňuje deník E15. Po celé republice vzniká každý rok až pět desítek nových minipivovarů. Kvůli nízké nezaměstnanosti i odlivu sládků do zahraničí mají ale výrobci problém získat zkušené zaměstnance do výroby. 

Uvařili pivo z vody, která prošla pražskou čističkou. ‚Od klasického ho nepoznáte,‘ tvrdí pivovar

Číst článek

Na 475 pivovarů teď podle Pivovarnického svazu připadá pouhých 150 sládků. Minipivovary tak často nemívají sládka jen pro vlastní potřeby. E15 vysvětluje, že zkušení sládci se někdy starají i o tři nebo čtyři menší pivovary zároveň. Pivovarníci se snaží nové zaměstnance motivovat mimo jiné mzdou.

U menších výrobců si sládci podle deníku přijdou na částky od čtyřiceti tisíc korun měsíčně až k dvojnásobku. U největších producentů mají podobně vysoké mzdy jako vrcholní manažeři.

Deník N

Tisíce lidí se zdravotním postižením loni žily v ústavních zařízeních odtržení od běžné společnosti a reality. Deník N připomíná, že Česko chtělo už na přelomu tisíciletí segregaci lidí v ústavech ukončit. Podle ombudsmanky Anny Šabatové ale stále existují zařízení, kde jsou postiženým upírána základní práva.

Většina ústavů sociální péče se za poslední léta přejmenovala na domovy pro osoby se zdravotním postižením. Jak ale upozorňuje Deník N, na jejich podstatě se nic nezměnilo. Jde často o rozlehlé budovy odstřižené od civilizace, ve kterých žije třeba i přes sto klientů.

Revma jako problém stáří? Ne, týká se i malých dětí a nejdříve zasáhne kolena

Číst článek

Mladá fronta Dnes

Účinné biologické léky pro revmatiky jsou dostupnější. Mf Dnes píše, že k biologické léčbě se zatím mohli dostat jen lidé s vysokou zánětlivou aktivitou, u kterých selhává standardní terapie. Od července ale jedna skupina přípravků výrazně zlevnila a lékaři tak můžou za stejnou sumu peněz léčit víc pacientů.

S revmatoidní artritidou žije v Česku přes osmdesát tisíc lidí a meziročně jich přibývá. Podle dat Revma Ligy stojí léčba jednoho pacienta s touto nemocí průměrně přes 220 tisíc korun ročně. Po slevě by to mělo být asi 120 tisíc korun.

Lidové noviny

Kreslená postavička Ferdy Mravence se snaží dobýt Japonsko, píší Lidové noviny. V Českém centru v Tokiu bude Ferda k vidění až do poloviny září. Zájem Japonců je ale zjevný už pár dní po otevření výstavy. Dobré jméno Česku dělá pilný mravenec i v jiných státech světa. Přeložený je zhruba do 30 jazyků.

Regionální Deník

V Křenově u Moravské Třebové otevřeli po patnáctileté rekonstrukci barokní kapli svatého Isidora. Deník vysvětluje, čím je barokní skvost z roku 1707 unikátní. Hřbitovní kaple je na dobu svého vzniku až neobvykle vyzdobená. Místní farář měl tehdy zřejmě dobré vztahy s jezuity a kontakty na italské štukatérské dílny.

Hospodářské noviny

Hospodářské noviny informují o nových pravidlech pro používání platebních karet na internetu. Při online platbách budou banky požadovat důkladnější ověření identity plátce. Změny mají platit od 14. září. Problém s ověřováním můžou mít hlavně klienti, kteří nepoužívají chytrý telefon nebo nechtějí mít nainstalovanou aplikaci své banky.

Nová pravidla odpovídají příslušné evropské směrnici. Majitel karty bude muset svou identitu potvrzovat dvěma různými způsoby. Zatím lidem při platbě stačilo zadat třeba jednorázové číselné heslo zaslané pomocí SMS. Nově budou muset zadat ještě heslo nebo ověřit svou identitu pomocí otisku prstu nebo skenu obličeje.

Právo

Přibývá podvodů s platebními kartami. Rizikem jsou univerzální bankomaty

Číst článek

V Česku přibývá uživatelů kokainu. Varování Národní protidrogové centrály se věnuje deník Právo. K větší popularitě kokainu podle policistů přispívá zvyšující se životní úroveň. Užívání této drogy je ale dál záležitostí hlavně majetnější skupiny obyvatel.

Cena kokainu se podle Národní protidrogové centrály pohybuje kolem dvou tisíc korun za gram. Loni se ale kriminalisté setkávali s čistější drogou než v uplynulých letech. Právo doplňuje, že kokain je podle posledních dostupných dat z roku 2017 na vzestupu v celoevropském měřítku.

Vendula Vrbová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme