Premiér ruší koaliční schůzku; chce separátní jednání
Premiér a úřadující předseda ČSSD Stanislav Gross zrušil čtvrteční jednání koaličních lídrů. Českému rozhlasu to potvrdila mluvčí sociální demokracie Lucie Orgoníková. Na rozšířeném jednání chtěli lidovci dohodnout kroky, které by zabránily dalšímu poškození pověsti Česka. Šéf vlády se původně nebránil, avšak lidovcům vzkázal, že je ve vládě nehodlá držet. Ti na dnešní odpoledne svolali mimořádnou tiskovou konferenci.
"Úřadující předseda sociální demokracie Stanislav Gross se rozhodl zrušit čtvrteční rozšířené koaliční jednání, které se mělo konat na Úřadu vlády. A po svém návratu ze státní návštěvy si pozve jednotlivě k jednání předsedy koaličních stran," řekla Českému rozhlasu Orgoníková.
Podle své mluvčí Věry Duškové hodlá zvolit jiný způsob komunikace s jednotlivými politiky: "Pan premiér samozřejmě vzhledem k nastalé situaci by si velice rád na individuálních jednáních zjistil podrobné příčiny, podrobné důvody, které vedly předsedu KDU-ČSL k vyhrocení politické situace za jeho nepřítomnosti."
Schůzku iniciovali lidovci, a to prostřednictvím svého předsedy Miroslava Kalouska. Soudí, že důsledky nejasných majetkových poměrů premiéra Grosse a jeho manželky ohrožují akceschopnost vlády a je třeba něco podniknout. Po jednání vládních stran chtěli k jednacímu stolu přizvat i předáka opoziční ODS Mirka Topolánka.
Lidovci také chtěli hovořit o krocích, jak bránit dobrý obraz České republiky. Kalousek prohlásil, že aféra kolem majetkových poměrů premiéra ohrožuje akceschopnost vlády a má závažný ústavní rozměr. "Předsednictvo (KDU-ČSL) mě pověřilo, abych vyzval předsedy ČSSD, ODS a Unie svobody k jednání o aktivních krocích, které by ochránily dobré jméno České republiky. Před tímto jednáním budeme iniciovat schůzku vedení koaličních stran. Domníváme se, že ten problém už není problémem jenom sociální demokracie, jenom premiéra, je problémem v zásadě všech a všichni bychom měli hledat aktivní řešení," uvedl v úterý Kalousek.
Šéf lidovců přitom zdůrazňuje, že je rozhodně proti předčasným parlamentním volbám. "My nikoho nevyzýváme ani k odstoupení ani k nějakému jinému chování, my říkáme: Všichni máme spoluodpovědnost, sedněme k jednacímu stolu a vyřešme ten problém, protože na druhou stranu odmítáme interpretaci, že tady žádný problém není."
Gross na iniciativu lidovců v úterý ostře reagoval. Původně se chtěl této schůzky zúčastnit, ale vadilo mu, že křesťanští demokraté s návrhem přišli v den, kdy byl na zahraniční cestě. Lidovcům vzkázal, že pokud nechtějí být ve vládě, pak je nikdo nenutí. Připomněl lidovcům i "sarajevský" atentát na tehdejšího premiéra Václava Klause koncem devadesátých let.
"V každém případě to není nic zas až tak originálního, protože jsme podobnou situaci zažili v roce 1997, akorát to možná symbolicky tentokrát není Balkán, ale něco, kam jsme se posunuli za těch 7 let, to je západní Evropa - v tomto případě Paříž. A já si myslím, že pokud někdo prostě nechce být ve vládě, tak já myslím, že není zapotřebí k tomu někoho nutit. Takže je to v tuto chvíli svobodná vůle každého," zdůraznil ve středu šéf vlády před novináři v Paříži. Více se dočtete ZDE.
KDU-ČSL na dnešní odpoledne svolala do sněmovny mimořádnou tiskovou konferenci. Je možné, že na ní prozradí konkrétní návrhy, jak bránit dobré jméno republiky ohrožené podle nich nevyjasněnými majetkovými poměry premiéra a jeho rodiny.
Ze státní návštěvy Francie se Gross vrací dnes večer. Pak ho čeká zasedání vlády. Koaliční konzultace začnou podle Orgoníkové ve čtvrtek.