Přerovská vrtulníková základna se prozatím rušit nebude

Armádní vrtulníková základna v Přerově se zatím rušit nebude. Vláda Mirka Topolánka totiž o rok odložila rozhodnutí předchozího kabinetu přestěhovat přerovskou vrtulníkovou letku do Náměště nad Oslavou. Armáda chtěla původně přerovskou základnu kvůli úsporám zrušit a vojáky do konce příštího roku přestěhovat. Proti tomu se ale staví přerovští politici, kteří se obávají zvýšení nezaměstnanosti v regionu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

vrtulník | Foto: Jan Rosenauer

Jak ale premiér Topolánek zdůraznil roční odložení má za cíl ukázat, jestli by bylo možné vybudovat v Přerově letiště se smíšeným provozem. "V tom roce se musí prokázat proveditelnost a návratnost investicí smíšeného vojensko-civilního letiště. Vláda ukládá příslušným ministrům ve spolupráci s kraji zlínským, olomouckým a statutárním městem Přerov vypracování studie proveditelnosti i z hlediska financování takového smíšeného vojensko-civilního provozu," řekl Topolánek.

Variantu letiště se smíšeným provozem prosazuje přerovský magistrát společně s olomouckým a zlínským krajem. Už dříve armádě navrhli, že se na provozování základny budou finančně spolupodílet. Do roku 2013 chtějí v Přerově vybudovat civilní letiště. Podle olomouckého hejtmana Ivana Kosatíka by to bylo pro obě strany výhodné. "Každý dejme tomu dostane na polovinu své provozní náklady a přitom se dosáhne efektu, který je výhodný jak pro armádu, tak civilní letectví," myslí si Kosatík.

Regionální politici se v souvislosti s plánovaným zrušením základny obávali nárůstu nezaměstnanosti a poklesu kupní síly obyvatel. Podle ředitele Úřadu práce v Přerově Michaela Langoše by se míra nezaměstnanosti v případě odchodu vojáků do Náměště nad Oslavou zvýšila až o jeden procentní bod.

Pokud by měla vrtulníková letka v Přerově zůstat, mohlo by to podle předběžných odhadů stát dvě až tři miliardy korun. Na rozdíl od zmodernizovaného letiště v Náměšti nemohou bez nutných úprav v Přerově - Bochoři přijímat taktické letouny NATO.

Jana Zemková, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme