Přerovská vrtulníková základna se prozatím rušit nebude
Armádní vrtulníková základna v Přerově se zatím rušit nebude. Vláda Mirka Topolánka totiž o rok odložila rozhodnutí předchozího kabinetu přestěhovat přerovskou vrtulníkovou letku do Náměště nad Oslavou. Armáda chtěla původně přerovskou základnu kvůli úsporám zrušit a vojáky do konce příštího roku přestěhovat. Proti tomu se ale staví přerovští politici, kteří se obávají zvýšení nezaměstnanosti v regionu.
Jak ale premiér Topolánek zdůraznil roční odložení má za cíl ukázat, jestli by bylo možné vybudovat v Přerově letiště se smíšeným provozem. "V tom roce se musí prokázat proveditelnost a návratnost investicí smíšeného vojensko-civilního letiště. Vláda ukládá příslušným ministrům ve spolupráci s kraji zlínským, olomouckým a statutárním městem Přerov vypracování studie proveditelnosti i z hlediska financování takového smíšeného vojensko-civilního provozu," řekl Topolánek.
Variantu letiště se smíšeným provozem prosazuje přerovský magistrát společně s olomouckým a zlínským krajem. Už dříve armádě navrhli, že se na provozování základny budou finančně spolupodílet. Do roku 2013 chtějí v Přerově vybudovat civilní letiště. Podle olomouckého hejtmana Ivana Kosatíka by to bylo pro obě strany výhodné. "Každý dejme tomu dostane na polovinu své provozní náklady a přitom se dosáhne efektu, který je výhodný jak pro armádu, tak civilní letectví," myslí si Kosatík.
Regionální politici se v souvislosti s plánovaným zrušením základny obávali nárůstu nezaměstnanosti a poklesu kupní síly obyvatel. Podle ředitele Úřadu práce v Přerově Michaela Langoše by se míra nezaměstnanosti v případě odchodu vojáků do Náměště nad Oslavou zvýšila až o jeden procentní bod.
Pokud by měla vrtulníková letka v Přerově zůstat, mohlo by to podle předběžných odhadů stát dvě až tři miliardy korun. Na rozdíl od zmodernizovaného letiště v Náměšti nemohou bez nutných úprav v Přerově - Bochoři přijímat taktické letouny NATO.