Prezident je kvůli zánětu průdušek v nemocnici

Václav Havel zůstává kvůli začínajícímu zánětu plic v pražské Ústřední vojenské nemocnici. Prezident musel kvůli náhlým zdravotním potížím přerušit zahraniční cestu a z Francie se krátce po poledni vrátil do Prahy. Havlův osobní lékař Ilja Kotík doporučil prezidentovi urychlený návrat do vlasti poté, co zjistil, že má Havel zahleněnu část plíce.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Václav Havel po návratu z Francie | Foto: René Volfík

Podle Ilji Kotíka bere prezident antibiotika, protože mu hrozí další komplikace. V nemocnici zůstává nejméně na dva až tři dny. Jak přesně dlouho, to zatím lékaři nevědí. "U pana prezidenta je velmi svízelné určit, pravá plíce někdy dělá v dalším průběhu zle, vzniká tam nevzdušnost, ta se však zatím na počítači nepotvrdila. Je to skutečně jenom začínající zánět," dodal Kotík. Právě polovinu pravé plíce museli lékaři prezidentovi před lety odoperovat kvůli zhoubnému nádoru.

Prezidentův mluvčí Ladislav Špaček potvrdil, že se Havel nemá teplotu a subjektivně se cítí dobře. Ještě před odletem s ním měl v hotelu zhruba hodinový rozhovor. Podle Špačka se primář po předchozích zkušenostech rozhodl neriskovat delší pobyt v Avignonu a vrátit se do Prahy k okamžitému vyšetření. "Doktor Kotík rozhodl o tom, že není možné improvizovat v takových podmínkách a je zapotřebí důkladné vyšetření v ústřední vojenské nemocnici. Rozhodl o tom, že prezident a celá delegace, kromě ministra kultury Pavla Dostála, který zůstává na místě, se vrátí zpět do Prahy a prezident se podrobí důkladnému vyšetření."

Ilja Kotík s Václavem Havlem | Foto: René Volfík

Letadlo s prezidentem odletělo z letiště v Nimes kolem půl jedenácté. Na Ruzyni prezident přistál před 13. hodinou. Ještě včera večer se přitom prezident s manželkou Dagmar skoro až do půlnoci procházeli centrem Avignonu. K ránu se však Havlovi přitížilo. Pocta dramatickému dílu Václava Havla se večer na mezinárodním divadelním festivalu v Avignonu uskuteční i bez jeho přítomnosti. Českou republiku bude na akci zastupovat ministr kultury Pavel Dostál.

Zahraniční cestu musel pětašedesátiletý Václav Havel kvůli nemoci ukončit již poněkolikáté. Loni v únoru se náhle vracel z oficiální návštěvy zemí Blízkého východu, v září mu zase srdeční arytmie znemožnila odletět do Itálie a prezident odcestoval do střešovické nemocnice přímo z ruzyňské letištní plochy. Zánět průdušek v březnu 2000 jej přiměl odložit návštěvy Rumunska a Turecka. V roce 1999 se zase o několik hodin dříve vracel z návštěvy Itálie a Vatikánu.

Markéta Kaclová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme