Prezident Klaus považuje změny ve vládě za nezodpovědné

Za nezodpovědné považuje prezident Václav Klaus změny ve vládě pár týdnů před volbami. Na dopolední schůzce s premiérem Janem Fischerem řekl, že se nic dramatického neděje a odcházející ministry životního prostředí a pro menšiny by mohl nahradit sám Fischer.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Václav Klaus a premiér Jan Fischer | Zdroj: ČTK

„Funkci takového poloministra, což stejně ta role ministra pro menšiny a lidská práva byla, podle mého názoru klidně převezme pod svůj úřad předseda vlády. Moc bych prosil všechny politické strany, aby v této souvislosti nezačaly vyhrožovat jedna druhé,“ uvedl prezident Václav Klaus.

Vládu už přestala podporovat Strana zelených poté, co premiér Fischer rozhodl, že ministra životního prostředí Jana Dusíka nahradí dosavadní ministr zemědělství Jakub Šebesta, nominovaný sociálními demokraty.

Lídr ODS Petr Nečas v rozhovoru pro dnešní Lidové noviny pohrozil, že jeho strana své ministry stáhne, pokud křesla uvolněná zelenými nedostane. ODS zároveň tvrdí, že ČSSD už porušila ústní dohody uzavřené loni při vzniku úřednické vlády, když postavila ministra vnitra Martina Pecinu na první místo své pražské kandidátky.

Přesto by bylo podle místopředsedy a volebního lídra ODS Petra Nečase nerozumné, změnit vládu dva měsíce před volbami. Premiéra Fischera ale vyzval, aby dodržoval dohody.

Nečas ale věří, že premiér Jan Fischer dodrží dohody, které strany uzavřely před vznikem úřednického kabinetu. S premiérem Janem Fischerem chtějí občanští demokraté ještě jednat.

S Klausem souhlasí i místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach. Podle něj by navíc za ODS neměl mluvit Nečas, ale předseda strany Mirek Topolánek:

„Pokud se má situace řešit, je třeba ji řešit s těmi, kterých se to týká. Nikoliv aby kdejaký místopředseda nebo funkcionář politické strany vykřikoval, jaké má své představy.“

Petr Medek, Jan Piroch Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme