Prezident odmítl jmenovat Ratha ministrem zdravotnictví

Jmenování nového šéfa resortu zdravotnictví se komplikuje. Prezident Václav Klaus totiž prohlásil, že zatím nemůže jmenovat ministrem zdravotnictví prezidenta České lékařské komory Davida Ratha, jehož do funkce navrhuje premiér Jiří Paroubek. Rathovo působení v obou funkcích zároveň je podle Klause v rozporu s ústavou.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Václav Klaus

Václav Klaus | Zdroj: ČTK

"Není možné prezidenta České lékařské komory jmenovat ministrem zdravotnictví, protože tato jeho funkce svou povahou odporuje výkonu funkce člena vlády, a to zejména toho člena, který je pověřen řízením ministerstva zdravotnictví. Prezident lékařské komory reprezentuje zájmy komory a jejích členů vůči státu, a jeho protějškem na straně státu je právě ministr zdravotnictví. Současné zastávání obou těchto funkcí by proto podle prezidenta bylo v rozporu s článkem 70 Ústavy České republiky," tlumočil Českému rozhlasu 1 - Radiožurnálu názor prezidenta jeho mluvčí Petr Hájek.

Rath písemně prohlásil, že vykonává funkce uvedené v paragrafu 2 odstavce 2 zákona o střetu zájmů, aniž uvedl o jaké funkce se jedná, připomněl prezident. Požaduje proto informaci o tom, jaké další činnosti kolidující se zákonem o střetu zájmů Rath v současnosti vykonává.

Na prezidentovo odmítnutí jmenovat Davida Ratha ministrem zdravotnictví reagoval bezprostředně premiér Jiří Paroubek: "Nejpozději od pondělka, pokud do té doby pan prezident nebude jmenovat pana Ratha ministrem zdravotnictví, bych si resort zdravotnictví stáhl pod sebe a pana Ratha budu jmenovat státním tajemníkem. Myslím si, že v tuhle chvíli si nemůžeme dovolit ten luxus, že nemáme ministra. Myslím, že bychom se všichni měli chovat odpovědně, jak premiér, tak prezident."

I když Paroubkův favorit na šéfa zdravotního resortu oznámil, že pozastaví své prezidentství v komoře, faktický souběh obou postů kritizují i koaliční partneři vládní ČSSD. Lidovecký ministr dopravy Milan Šimonovský respektuje právo premiéra vybírat, kdo by měl ministerstva vést. Zároveň si ale posteskl, že Paroubek v koalici svůj záměr navrhnout Ratha na ministra zdravotnictví vůbec nekonzultoval.

"KDU-ČSL nebylo konzultováno, zda to má být pan Rath, nebo někdo jiný. My to sledujeme z povzdálí. Byť to nejsou obvyklé praktiky, tak to musíme asi respektovat. Pan prezident má určitě právo na svůj názor, stejně jako pan premiér má právo jmenovat chybějícího ministra," řekl Šimonovský.

David Rath Radiožurnálu řekl, že Klausovým krokem nijak překvapený není. "Já vím, že Václav Klaus mne dlouhodobě nesnáší. Bohužel se nedovede přenést přes svoji osobní antipatii. Mne to mrzí, protože tím znevažuje úřad prezidenta republiky a žene Českou republiku do ústavní krize jenom kvůli svým vrtochům," vyjádřil se Rath.

Od osobních antipatií by se měl podle Ratha prezident oprostit. "Já bych byl docela rád, kdyby on začal respektovat zákon o střetu zájmů, začal respektovat Ústavu České republiky a přestal se chovat jako malé trucovité dítě. Nesluší mu to a prezident republiky by měl být skutečně nadstranický," myslí si Rath a zároveň upozorňuje, že Václav Klaus by si měl uvědomit, jaká je jeho pozice v ústavním systému.

"Protože taky by se mu mohlo stát, když nebude respektovat ústavu a zákony, že by také mohl skončit jako vyšetřovaný za zneužití pravomoci veřejného činitele. Případně, při flagrantním porušení ústavy, by parlament mohl začít proces i s jeho odvoláním, čili to není legrace," dodává Rath.

Rozhodnutí Václava Klause odmítnout premiérovi jeho návrh na jmenování prezidenta České lékařské komory Davida Ratha ministrem zdravotnictví, vítá opoziční ODS. Podle jejího místopředsedy sněmovny Ivana Langera je celý tento jmenovací pokus jen důkazem personální krize, ve které se ČSSD nachází.

Naděžda Hávová, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme