Prezident si vyžádal analýzu; policejní šéf zůstává

Aféru s policejními odposlechy řešili na Pražském hradě prezident Václav Klaus a premiér Stanislav Gross. Počet odposlechů v naší zemi je - podle některých, zatím neověřených informací - nejvyšší na světě. A navíc stále dramaticky narůstá. Vyplývá to z prohlášení, které na konci asi hodinu a půl trvající schůzky vydal prezident. Hlava státu to považuje za varovné. Už v pátek Klaus vyzval ministra vnitra, aby kvůli zlehčování odposlechů zvážil odvolání policejního prezidenta Jiřího Koláře. Ministr Bublan v úterý oznámil, že Koláře ponechá ve funkci.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident a premiér | Foto: Stanislav Zbyněk

Jak po schůzce na Pražském hradě řekl Václav Klaus, s premiérem mluvil hlavně o tom, proč se počet odposlechů v posledních letech několikanásobně zvýšil a zda je to nutné. "Já nemohu zakrýt, že na to nemáme stejný názor; já nemohu zakrýt to, že já to za varovný jev považuji, pan premiér se pokoušel argumentovat."

Prezident ministerského předsedu požádal, aby mu nejlépe ještě do konce roku předložil podrobnou analýzu i návrh, jak nynější situaci v odposleších změnit. Podle prezidenta jde o téma velmi závažné.

Stanislav Gross slíbil analýzu co nejdříve dodat; je však přesvědčen, že policie i justice postupují v mezích zákona. "Já musím určitě říci, že budeme vytvářet takové podmínky, aby justice a orgány činné v trestním řízení měly podmínky pro nezávislý výkon svého poslání. Myslím si, že to je důležité, abychom při všech debatách a při všem snažení zachovávali."

Počet odposlechů teď podle dostupných informací činí skoro 10 tisíc ročně. Stanislav Gross to obhajuje vyšším počtem mobilních telefonů, Václav Klaus tomu příliš nevěří.

Bublan policejního šéfa neodvolá

Jiří Kolář zůstává policejním prezidentem. Prezident Václav Klaus vyzval minulý týden ministra vnitra Františka Bublana, aby zvážil odvolání policejního šéfa kvůli jeho výrokům o odposleších. Kolář - podle Klausovy interpretace - označil odposlouchávání soukromých telefonátů za běžnou policejní praxi, která nenarušuje práva občanů, pokud jsou bezúhonní.

"Pan ministr po pečlivém uvážení všech okolností i následků rozhodl, že neodvolá policejního prezidenta Koláře z funkce. Důležitou okolností, kterou zvažoval, bylo i to, že by odvolání policejního prezidenta mohlo vyvolat neklid v řadách policie," řekla Radiožurnálu mluvčí ministra vnitra Radka Kovářová.

Marika Táborská, Vít Dvořák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme