Prezident Zeman jmenoval nové profesory, sedm se jich z ceremoniálu omluvilo
Česko má 65 nových profesorů, v pražském Karolinu je dnes jmenoval prezident Miloš Zeman. Slavnostní ceremoniál tentokrát připoutal více pozornosti. Mezi kandidáty na profesory chyběl mimo jiných i akademik Martin Putna. Prezident ho původně odmítl jmenovat kvůli tomu, jak literární historik dříve vystupoval na veřejnosti.
Pro dekret si přišlo 58 kandidátů na profesory. Sedm se ze slavnostního ceremoniálu omluvilo. Důvody byly pracovní nebo zdravotní.
Nově jmenovaná profesorka Miloslava Lopatářová z Veterinární a farmaceutické univerzity v Brně si ale ceremoniál nechtěla nechat ujít.
„Protože se domnívám, že nemohu sama posoudit tuto politickou kauzu. Nedomnívám se, že bych bojkotovala toto celé setkání jenom kvůli nějakým politickým rozbrojům, protože to byla moje práce,“ řekla.
Slavnostní akt kauza nijak nenarušila. Prezident Zeman v projevu k akademikům spor o jmenování Putny profesorem nezmínil.
Miloš Zeman jmenoval profesory v roli prezidenta možná poprvé a taky naposledy. Této pravomoci se chce vzdát, považuje ji za monarchistický přežitek. Kvůli tomu se změní i vysokoškolský zákon, jak potvrdil ministr školství Petr Fiala.
„V tuto chvíli dokončujeme přípravu návrhu, já mam pak povinnost projednat jakoukoliv podstatnou změnu s reprezentacemi vysokých škol. To v nejbližší době udělám a až proběhne toto projednání, tak mohu teprve tento návrh předložit vládě,“ doplnil ministr.
Nově jmenovaná profesorka Eva Zažímalová si ale myslí, že tradice jmenování profesorů by měla zůstat u prezidenta.
„Pokud by mělo dojít ke změně, tak je potřeba tu změnu udělat komplexně a ne jenom v jednom jediném bodu. Jmenování prezidentem je zakotvené v celém systému zákona o vysokých školách i zvyklostí a tradice v tomto státě a myslím si, že by nebylo dobré dělat změnu jenom v jednom bodu tohoto komplexu,“ podotkla.
Putna dostane dekret od ministra za dva týdny
Kandidáty navrhují vědecké rady univerzit po velmi náročném profesorském řízení. Pro akademika Putnu je získání titulu praktickou věcí. O organizaci předání dekretu se nestará.
„Forma je jistě důležitá, podstatný je obsah a podstatné je sdělení pro společnost,“ vzkázal Martin Putna, který by měl dekret dostat také v Karolinu 25. června.
Prezident Miloš Zeman v polovině května oznámil, že Putnu nebude jmenovat profesorem, aniž uvedl důvod. Později odmítl, že by to bylo kvůli Putnově sexuální orientaci, vadí mu ale text "Katolické buzny zdraví Bátoru" na transparentu, se kterým akademik vystoupil na pražském pochodu homosexuálů.
Svým rozhodnutím Zeman vyvolal pobouření u akademiků, studentů i politiků. Část akademické obce se ohradila proti tomu, aby o jmenování profesorem rozhodovaly osobní důvody. Kandidáty totiž navrhují vědecké rady univerzit po velmi náročném profesorském řízení.
To, že na ceremoniálu nebyl Martin Putna, připadá absurdní a ponižující i rektoru ČVUT Václavu Havlíčkovi:
„Prezident samozřejmě není stroj a má-li vážné výhrady jednoznačně nepolitického charakteru, tak podle mého názoru může nepodepsat dekret. Ale pak má na svém stanovisku trvat.“
„V případě Martina Putny nebyly vážné důvody k tomu, aby dekret prezident republiky odmítl podepsat,“ dodává Havlíček.