Prezident Zeman: V senátních volbách rozhodla osobnost, ne politická příslušnost

Ve druhém kole voleb do Senátu rozhodovala podle prezidenta Miloše Zemana osobnost kandidátů. Senátní volby provázela nízká volební účast, k urnám přišlo ve druhém kole jen necelých 17 procent voličů. Prezident se k volbám vyjádřil prostřednictvím svého mluvčího Jiřího Ovčáčka.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Miloš Zeman volil spolu s manželkou Ivanou v základní škole na Praze 13 | Zdroj: ČTK

„Pan prezident se domnívá, že v druhém kole senátních voleb rozhodovala osobnost kandidáta a daleko méně politická příslušnost,“ tlumočí slova hlavy státu mluvčí Ovčáček.

„Nízká volební účast už je standardem. Je způsobena tím, že když neuspěl v prvním kole jejich oblíbený kandidát, voliči nemají zájem volit v druhém kole menší zlo,“ dodává.

Ve druhém kole doplňovacích voleb do Senátu zvítězila vládní ČSSD, která získala deset křesel. Koaliční lidovci získali pět senátorů a k nim dva, kteří kandidovali společně se Stranou zelených. Poslední vládní strana ANO si připsala čtyři mandáty.

Vládní koalice uhájila v Senátu většinu, TOP 09 propadla

Číst článek

Opoziční ODS získala dva senátory a po jednom hnutí Starostové a nezávislí a Starostové pro Liberecký kraj stejně jako Strana soukromníků ČR a Strana práv občanů.

Druhé kolo senátních voleb poznamenala rekordně nízká účast. Hlasovat přišlo pouze 16,69 procenta voličů. Dosavadní nejnižší účast při senátním finále byla před deseti lety a činila 18,4 procenta.

Ze tří ministerských kandidátů do Senátu uspěl v druhém kole jediný

Číst článek

Mapa účasti ve druhém kole senátních voleb. V interaktivní verzi uvnitř článku najdete každou obec, v níž se o víkendu volilo | Foto: Petr Kočí

ČTK, Tereza Chlubná, kap Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme