Přibil: Chtěl jsem se maličko vlísat do Babišovy pozornosti, vědomě jsem nic nenahrával

Investigativní reportér Radiožurnálu Janek Kroupa se ptá novináře Marka Přibila na okolnosti schůzky s Andrejem Babišem a původ nahrávek zveřejněných skupinou kolem Julia Šumana. Jaká byla jeho první reakce, když se záznam schůzky dostal do médií? "Ježišmarjá, vždyť já tam slyším svůj hlas a jsem s to tam identifikovat dvě věty, které jste říkal," sdělil prý Andreji Babišovi.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Marek Přibil | Zdroj: DVTV

Proč jste se scházel s Andrejem Babišem?
Ty schůzky byly celkem tři. Motivace byla de facto dvojí. V zaměstnání v Mladé frontě Dnes už jsem se nevěnoval zpravodajství, ale de facto komentářům, drobným glosám. Takže moc jsem toho nepsal. Ale přesto jsem si zpracovával jednu kauzu, která se týkala pana Chovance a ROPu a evropských peněz. Říkal jsem si, že bych potřeboval mít v téhle věci podporu vydavatele, jistou oporu v zádech, kdybych se do toho pustil.

EXKLUZIVNĚ: Policisté sbírali kompro materiály na Chovance a Tuhého. Předávali je novináři Přibilovi

Číst článek

A druhou hlavní (motivací, pozn. red.) bylo maličko se vlísat do jeho pozornosti: z toho důvodu, že jsem chtěl prosadit v Mladé frontě, potažmo v Mafře, projekt knižní divize.

Jak jste si ale vysvětloval, že on jako ministr, místopředseda vlády vám říká: Tenhle materiál na Chovance nechme až před volby. A vy odpovídáte: Dobře.
To se týkalo toho ROPu a sám jsem se zeptal pana Babiše, jestli to mám publikovat, jít do toho teď. Zeptal jsem se ho, ale on mě nijak neovlivňoval v tom, abych to publikoval tehdy a tehdy. Jen jsem se zeptal, jestli je vhodné to publikovat před Vánoci, a on v podstatě řekl, ať je klid, tak ne.

Vám připadá v pořádku a normální, že jako novinář chodíte a řešíte s ním, kdy pustíte materiál na jeho oponenty?
Podívejte se, jen jsem se zeptal na jeho názor, on mě nijak neovlivňoval. Neovlivňoval ani Mladou frontu, ani do ní nezasahoval.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si rozhovor Janka Kroupy s bývalým novinářem MF Dnes Markem Přibilem.

To nemůžete myslet vážně: vždyť jste za ním chodil na schůzky, a teď říkáte, že vás neovlivňoval. Dává vám tam jasný pokyn, kdy to vydat, a vy říkáte, že to tak uděláte. A ono se to opravdu stane. Ten materiál jste opravdu nevydali...
Sám jsem se ho zeptal. Kdyby mi dával pokyn, tak tam přijdu a on mi dá pokyn: Udělej to tak a tak. Kdybych se ho na to nezeptal, vůbec bychom se o tom nebavili.

Nechali jsme si ten záznam posoudit a s pravděpodobností hraničící s jistotou byl nahrán na váš mobilní telefon. Nahrál jste ho vy?
Ne, já jsem ho vědomě nenahrál a nepořídil.

A souhlasíte s tím, že byl nahrán na váš mobil?
Domnívám se, že mohl být.

Říkal jste mi, že schůzek s Andrejem Babišem bylo víc než jen ty tři nahrané. Jak víte, že ty ostatní nahrané nebyly?
Já nevím, že ostatní nahrané nebyly. Protože byly tři hlavní schůzky s Andrejem Babišem a v ten den, co byl zveřejněn na internetu první záznam, kolega z redakce, kterého jsem o to požádal, mě na tři minuty zavezl za panem Babišem. Tam jsem mu (Babišovi) sdělil: Ježišmarjá, vždyť já tam slyším svůj hlas a jsem s to tam identifikovat dvě věty, které jste říkal! Co to má znamenat, to nás někdo odposlouchával? A on mi na to řekl, že to neslyšel, že to ani poslouchat nebude, že takhle to v politice asi holt chodí a ať to neprožívám tak vážně.

Ale tahle schůzka nahraná není?
Já nevím! Ale když jsem na tu schůzku šel, ještě jsem si preventivně vyndal baterii ze svého mobilního telefonu. Protože to byla hned ta první možnost, která mě napadla: že to klidně mohlo být (nahráno) přes můj mobilní telefon. Nejsem expert na odposlouchávací technologie, ale bylo mi mnohokrát sděleno, že není tak těžké napíchnout někomu mobilní telefon a udělat z toho de facto třeba i prostorový odposlech...

Ano, ale to by ještě někdo musel navíc vědět, kdy a kde ty schůzky jsou a v kterém čase ten prostorový odposlech aktivovat...
Tak zcela jistě o tom věděla ochranná služba, která je přítomna u jednání pana Babiše, stojí třeba venku. Dále jsem s panem Babišem komunikoval skrze svůj pracovní počítač a skrze svůj pracovní mobilní telefon.

Janek Kroupa Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme