EXKLUZIVNĚ: Policisté sbírali kompro materiály na Chovance a Tuhého. Předávali je novináři Přibilovi

Kompromitující materiály na policejního prezidenta Tomáše Tuhého a ministra vnitra Milana Chovance z ČSSD několik měsíců shromažďovala skupina bývalých i současných policistů. Tyto materiály pak předávala dnes již bývalému novináři MF Dnes Marku Přibilovi. Radiožurnál na to přišel při pátrání po tom, kdo stojí za anonymní skupinou vystupující pod jménem Julius Šuman, která zveřejňuje nahrávky se šéfem hnutí ANO Andrejem Babišem.

Původní zpráva Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policejný prezident Tomáš Tuhý (vlevo) a ministr vnitra Milan Chovanec z ČSSD

Policejný prezident Tomáš Tuhý (vlevo) a ministr vnitra Milan Chovanec z ČSSD | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

„Pokud mám něco nazývat ohrožením demokracie, tak je to vytváření paralelních struktur, které účelově vytvářejí materiály, které mají de facto dehonestovat buď jmenované, nebo volené představitele státu," sdělil Radiožurnálu ministr vnitra Milan Chovanec z ČSSD.

Přehrát

00:00 / 00:00

Bývalí i současní policisté sbírali kompromitující materiál na ministra vnitra Chovance (ČSSD) a policejního prezidenta Tuhého. Více si poslechněte v reportáži Janka Kroupy.

„Tuto informaci od vás v tuto chvíli slyším poprvé. Je pro mě doslova šokující, že v těchto nestandardních praktikách mají prsty policisté nebo bývalí policisté," řekl policejní prezident Tomáš Tuhý.

Oba reagovali na stejnou věc. Radiožurnál totiž pátral po tom, kdo stojí v pozadí tajně pořízených nahrávek Andreje Babiše a zároveň kdo pro exnovináře Marka Přibila shromažďoval materiály, které pak Babišovi nosil.

Přibilovi nosili kompro materiály Hájek s Večeřou

Klíčovým mužem Přibilovy práce byl jistý Stanislav Hájek. Šlo o bývalého významného policistu na policejním útvaru, který se zabývá mimo jiné odposlechy. Odešel po skandálech, kdy se ukázalo, že je napojený na lobbisty.

Kdo je Přibilova spojka?

Jméno Stanislava Hájka na jaře 2012 zachytili detektivové protimafiánského útvaru, kteří sledovali lidi v okolí šéfky kabinetu premiéra Jany Nagyové, dnes Nečasové. Ta se scházela mimo jiné s lobbistou Ivo Rittigem, vyšetřovaným kvůli zmanipulovaným veřejným zakázkám a praní špinavých peněz, i se šéfem ČEZu Danielem Benešem. A oba se snažili protlačit Hájka na šéfa Útvaru zvláštních činností, z něhož odcházel ředitel Tomáš Almer. „Beneš sděluje Nagyové, že Almer končí a chceme JUDr. Stanislava Hájka, životopis jí dá večer a dodává, že ta pozice je důležitější než někteří ministři," stojí v dokumentech policie. A Nagyová si to vzala za své a premiérovi Nečasovi v jednom rozhovoru řekla: „Hájek je náš zájem, na tom trvám."

Přes Hájka se Přibil seznámil s neméně zajímavým, opět bývalým policejním důstojníkem jménem Milan Večeřa.

„Byl jsem kontaktován panem Večeřou, který pracoval v Kobře, teď je na Generálním finančním ředitelství, myslím, jako šéf odboru vnitřní kontroly," vzpomíná bývalý novinář MF Dnes Přibil.

„Sdělil mi, že ve Zlíně existuje skupina sociálních demokratů, kteří by se chtěli setkat s někým z novinářů, a že disponují nahrávkou pana Chovance z roku 2014 z jeho vily v Praze, kde byli určití lidé, včetně sociálních demokratů a policistů," vypráví Přibil.

Na telefonické vzkazy Večeřa nereagoval, telefon nebral. Radiožurnál mluvil jak s jeho dcerou, tak i s jeho nadřízeným v práci. Právě Večeřa spolu se Stanislavem Hájkem nosili Přibilovi materiály, které on poté nosil k Andreji Babišovi.

Kompro na Chovance

O kompromitujících materiálech na ministra vnitra mluvil Přibil s předsedou hnutí ANO na nahrávkách, které zveřejnil twitterový účet Juliuse Šumana. O co tedy v onom kompromitujícím materiálu mělo jít? Ministra Chovance před třemi lety oslovili jeho spolustraníci. Přivedli mu policejního důstojníka Bronislava Šabršulu a chtěli, aby se stal krajským ředitelem.

Kroupa: Za novinářem z nahrávek stojí expolicista. Babiš se s Přibilem scházel i letos

Číst článek

„Přivedl ho jeden člověk, který je členem sociální demokracie. Přivedl ho proto, že mi tento policista chtěl sdělit závažné informace z toho, jak nefunguje policie v jeho regionu, jaké tam jsou problémy, co se tam vlastně děje," vysvětlil pro Radiožurnál Chovanec.

„Tento člověk (policista) měl mnoho ambicí, které mi on osobně neříkal. Říkal to ten kolega, který ho přivedl. Snad dvakrát nebo třikrát, co jsem ministrem, tak se mi toto jméno dostalo od tohoto člověka na stůl s nějakým požadavkem," doplnil ministr vnitra.

Přehrát

00:00 / 00:00

Policejní plukovník Šabršula se Radiožurnálu přiznal k závažným věcem. Více si poslechněte v reportáži Janka Kroupy.

Obsah schůzky Radiožurnálu potvrdili i její další dva účastníci. Kompromitující materiál měl pak spočívat v teorii, že existuje ze schůzky nahrávka, která má dokazovat, že ministr Chovanec dosazuje na významná místa policisty podle politického klíče.

„Jestli někdo z nich debatu nahrál, tak jestli tu nahrávku má, tak ať ji pustí. Já jsem tehdy očekával, že to je pan Přibil, který avizoval, že tu nahrávku má. Dodneška nebyla puštěna. To znamená, že buď neexistuje a pan Přibil lhal, nebo existuje a z nějakých neznámých důvodů ji nepustil. Takže pokud ji má, ať ji pustí a ať veřejnost slyší, co tam je. Nic závadného se tam nedělo. Pouze a jenom dovedli policistu, který se mimo služební postup, naprosto nestandardně, pokoušel pro sebe domoct nějakých výhod. A já jsem to odmítl," popsal Chovanec.

Tři nahrávky a Babišovy reakce: od 'nebudu to poslouchat' přes 'kampaň' po 'nastrčeného agenta'

Číst článek

Samotným zdrojem této teze byl právě policista, který toužil stát se ředitelem, a nestal se jím, tedy Bronislav Šabršula.

„Tuhle nahrávku jsem nakonec nezískal. Až dodatečně, po nějaké době jsem se dozvěděl, že za tím, abych tam jel, mohl stát jakýsi pan Šabršula, který se s panem Večeřou zná. A až dodatečně jsem se dozvěděl, jak se pan Šabršula někde měl chlubit, jak vystresoval pana Chovance, neboť si chtěl zřejmě udržet svoji pozici," přiznává bývalý novinář MF Dnes Marek Přibil.

Jak se dostat k tajným policejním materiálům?

Radiožurnál získal část komunikace mezi Přibilem a Večeřou, který nosil informace od Šabršuly. „Pouze jsem reprodukoval, co řekl Šabršula. Tvrdil, že na schůzce byl a byla nahrána," přiznává v ní bývalý policejní důstojník Milan Večeřa.

Kdo je Šabršula z kauzy kompro materiálů na Chovance? Policista, co usnul uprostřed křižovatky

Číst článek

Radiožurnál se s Bronislavem Šabršulou sešel. A vzhledem k tomu, že je na nahrávání schůzek zvyklý, Radiožurnál pořídil záznam. Šabršula tvrdí, že právě Večeřa celou skupinu kolem Přibila a Hájka řídí.

Popisuje také, jak se dostávají k tajným policejním materiálům. Postup je jednoduchý. Stačí, že finanční správa zahájí šetření podezření z daňového úniku, a pak policie musí spis předložit. Právě tak měl bývalý novinář MF Dnes Přibil získat dokumenty z policejních spisů, které pak nosil šéfovi ANO Andreji Babišovi.

Psal část novinářových textů sám Šabršula?

Šabršula se nakonec přiznal ještě k jedné zajímavé věci. Tvrdí totiž, že některé Přibilovy texty nepsal novinář MF Dnes, ale právě on. Má jít konkrétně o text o policejním prezidentovi Tomáši Tuhém. Autor v něm tvrdí, že Tuhý zaměstnává svého příbuzného a dal mu k dispozici služební vůz. Radiožurnál článek vyhledal a je pravdou, že poměrně dobře koresponduje s tím, k čemu se Šabršula přiznává.

„Všechny informace, které byly takto vytvořeny, byly nepravdivě upraveny," odmítá policejní prezident Tuhý, který si na text dobře pamatuje. Jsou v něm prý kombinovány pravdivé a lživé informace do jednoho.

Přibil: Chtěl jsem se maličko vlísat do Babišovy pozornosti, vědomě jsem nic nenahrával

Číst článek

Přibil ale odmítá, že by text jen podepsal. Přiznává však, že mohl sehrát roli loutky. „Rozhodně za mě nikdo a nikdy žádný článek nepsal. Co se týká podkladů, tak to mohl být třeba list A4, na kterém bylo napsáno: Je tady tohle, stalo se tohle a tenhle za tím stojí," popisuje bývalý novinář MF Dnes.

Radiožurnál mapoval skupinu kolem Přibila také proto, aby zjistil, kdo stojí za nahráváním Andreje Babiše. Policisté a expolicisté reportéry nakonec dovedli do míst, kde získali další, dosud neznámé nahrávky předsedy hnutí ANO. Co na nich je a kdo za nimi stojí, zveřejní Radiožurnál v pátek.

Janek Kroupa Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme