Protikorupční cenu dostala bývalá úřednice znojemské radnice

Nadační fond proti korupci dnes předal cenu za odvahu a podpořil částkou 300 tisíc korun bývalou vedoucí majetkového odboru znojemské radnice Renatu Horákovou. Úřednice před dvěma roky odmítla podepsat některé smlouvy. Tím tak měla zabránit škodám za desítky milionů korun. Následně ji radnice propustila a žena je dodnes bez práce.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

korupce - ilustrační foto | Foto: Magdaléna Trusinová

„Ocenění Nadačního fondu proti korupci je pro mě velkou satisfakcí. Pro mě je to za ty dva roky, co prožívám tento korupční skandál, vlastně poprvé, kdy se mě někdo takto veřejně zastal. Má to pro mě velkou hodnotu,“ řekla Renata Horáková v Ozvěnách dne.

Horáková před dvěma roky také upozornila na nekalé praktiky jejího nadřízeného - tehdejšího tajemníka Vladimíra Krejčíře. Ten je dnes spolu s dalšími osmi lidmi obviněn z přijímání úplatků a hrozí mu až dvanáct let vězení. Místo ocenění se ale tehdy úřednice dočkala opačné reakce.

Přehrát

00:00 / 00:00

Nadační fond proti korupci dnes předal cenu za odvahu bývalé úřednici znojemské radnice Renatě Horákové. My jsme pozvali do poledních Ozvěn dne.

„Já jsem si na vlastní kůži zažila takové ty ústrky, ponížení, neskutečné pomluvy různého typu. Od té doby je to vlastně takový společenský lynč a skončilo to vyhazovem z práce, kdy v současné době jsem nezaměstnaná,“ řekla.

Předminulé vedení radnice ji sesadilo z vedoucího postu do archivu. Po loňských volbách pak byla Horáková vyhozena úplně. Na radnici se ale měnilo vedení ještě jednou a to letos v létě.

Současný starosta Vlastimil Gabrhel pak s paní Horákovou znovu začal jednat o jejím návratu. Radnice je sice ochotná ženu odškodnit, na její požadavek omluvy ale nepřistoupila. „Myslím si, že na nynější radnici není ta zátěž toho, kdo by se měl omlouvat,“ vysvětlil starosta.

„Současné vedení se staví k tomu tak, že pro mě na radnici není místo. Chtějí mi zaplatit různé finanční náhrady. Ale to, že se tam nemůžu vrátit a spolu se mnou i další tři, kteří byli vyhozen za to, že spolupracovali na korupčním skandálu s policii, je pro mě a ostatní slušné lidi naprosto nepřijatelné a šokující,“ řekla k tomu Horáková.

Případ bývalého tajemníka Krejčíře policisté ještě stále šetří. V lednu se pak soud bude zabývat i okolnostmi propuštění paní Horákové.

První ceny udělil Nadační fond proti korupci už letos na jaře. Ocenění tehdy převzal bývalý ředitel Státního fondu životního prostředí Libor Michálek, který informoval o korupci na ministerstvu životního prostředí a také právník Ondřej Závodský, který upozornil na netransparentní zadávání zakázek v Zařízení služeb ministerstva vnitra.

Veronika Sedláčková, Petr Sehnoutka, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme