Průtrž mračen za sebou zanechává spoušť

Průtrž mračen postihla v pondělí odpoledne a navečer některé části republiky. Vyplavila desítky sklepů na Plzeňsku, Rokycansku a Českobudějovicku. Velké problémy přinesla prudká bouře s přívalovým deštěm lidem na Pelhřimovsku, Havlíčkobrodsku a na Jihlavsku. Pod vodou se tam ocitly i některé komunikace. Podobně bylo postiženo i Chrudimsko. Pod vrstvou kamení a bláta byla silnice mezi Kostelcem nad Orlicí a Vamberkem a také silnice číslo 14 na Rychnovsku. V Rychnově bylo evakuováno čtyřicet lidí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Záplavy v Pelhřimově | Zdroj: ČTK

Doslova potopa zaneprázdnila desítky hasičů v Pelhřimově na Vysočině. Kolem páté hodiny odpoledne se protrhla mračna, která měla na svědomí vylití dvou místních rybníků a následné zatopení několika sklepů. Snad nejvíce se živel podepsal na místním supermarketu, kde voda zatopila podzemní garáž. "Poplach byl vyhlášen v 17.30. Došlo v zadu na nakládací rampě k zatopení několika vozidel a voda už hrozila, že zatopí samoobsluhu," přiblížil zasahující hasič Milan Vopálenský.

Plné ruce práce měli hasiči na Rychnovsku. Byli v plné pohotovosti a odstraňovali následky intenzivních srážek. Třicet požárních jednotek bylo na nohou od 19. hodiny. Zasahovaly v desítce obcí na Rychnovsku. Mimo jiné v Rychnově, Vamberku, Kvasinách, Týništi či Ličně.

Hasiči především odčerpávali vodu ze zatopených sklepů. V samotném Rychnově museli evakuovat dokonce čtyřicet lidí z Ústavu sociální péče. V Kvasinách byl hlášen pád člověka do řeky Bělé. Ten se zatím nepotvrdil. Večer stále pršelo, ale s menší intenzitou. Tomu odpovídalo i odvolání třetího stupně povodňové aktivity a kulminace řeky Kněžny.

Bouřky se přehnaly i na většině území jižních Čech. Někde dokonce padaly kroupy. Následky vydatného deště na řadě míst odstraňovali hasiči, nikoho ale nemuseli evakuovat. V Plzeňském kraji přívalové deště zaplavily desítky zahrad, sklepů a i několik domů. Nejvíce vody odčerpali hasiči v Radnicích na Rokycansku, kde pršelo soustavně téměř hodinu.

Mluvčí záchranářů v Plzeňském kraji František Vaško uvedl, že místní záplavy byly i v Rokycanech a také na Plzeňsku. "V Rokycanech se čerpala voda na Masarykově náměstí v jídelně, kde bylo asi třicet centimetrů vody a v Hořini. Tam byly zatopeny sklep a stáje. Problémy byly také na Plzni - jihu, a to zejména v Dožicích. V jednom domě bylo asi půl metru vody ve sklepě. Bylo tam zatopené celé přízemí," upřesnil mluvčí.

Průtrž mračen se také přehnala Jihočeským krajem. Zatímco Českokrumlovsko a Písecko zcela vynechala, naopak nejvíce asi škodila v Ledenicích na Českobudějovicku. Voda, které napadlo 62 litrů na metr čtvereční, zaplavila domy, zahrady, čistírnu odpadních vod a zkomplikovala i dopravu.

"Vlivem přívalové vlny teklo po vozovce větší množství vody, takže tam jednotka zasahovala při čerpání vody z průjezdů a místních lokalit," řekl operační důstojník jihočeských hasičů Bedřich Vrkoč. Na novém kruhovém objezdu zůstala stát ve vodě auta, která později hasiči vyprostili. Silnice byla nakonec uzavřena.

Meteorologové varují, že během noci v jižních Čechách, na Českomoravské vrchovině a ve východních Čechách spadne až šedesát milimetrů vody na metr čtvereční. Dále však předpokládají, že do zítřejšího dopoledne deště ustanou, závěrem týdne pak očekávají dokonce teploty nad 30 stupňů Celsia.

Martin Sobotka, Pavlína Fendeková, Olga Štrejbarová, Vilém Janouš, Zdeněk Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme