První muž policie Jiří Kolář zůstane ve funkci

Ministr vnitra František Bublan ho totiž nehodlá odvolat. Ke zvážení tohoto kroku ho před týdnem vyzval prezident Václav Klaus. Míní, že policejní šéf zlehčil praktiky při odposlouchávání soukromých telefonů, a neměl by proto zastávat tento post.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jiří Kolář | Foto: Michal Kamaryt

Že Kolář zůstane na postu i nadále, potvrdil premiér Stanislav Gross po včerejší schůzce na Pražském hradě, při níž chtěl Klaus vysvětlil právě policejní praxi při odposlouchávání.

Premiér pokládá Kolářovo setrvání v čele policejního sboru důležité pro stabilitu a nezávislost orgánů činných v trestním stíhání, které nemají být vystaveny vnějším politickým ani mediálním tlakům.

I Kolář při setkání s krajskými policejními šéfy a vedoucími představiteli policejního prezidia vyzval své podřízené, aby se nenechali ovlivnit nynějšími tlaky na vedení policejního sboru.

"Pan ministr po pečlivém uvážení všech okolností i následků rozhodl, že neodvolá policejního prezidenta Koláře z funkce. Důležitou okolností, kterou zvažoval, bylo i to, že by odvolání policejního prezidenta mohlo vyvolat neklid v řadách policie," řekla Radiožurnálu mluvčí ministra vnitra Radka Kovářová, při zdůvodňování rozhodnutí ministra Bublana.

Prezident Václav Klaus se minulý týden ohradil proti zlehčování policejních odposlechů. Jejich bagatelizaci totiž vnímá jako zásadní porušení svobod zakotvených v naší Ústavě. Prezident připomněl, že v demokratickém státě musí platit, že soukromí občanů je nedotknutelnou věcí. "Já jsem znepokojen tím, že si to první z policistů ne dostatečně uvědomuje," zdůraznil tehdy Václav Klaus.

Milan Kopp, Ladislav Dvořák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme