První tři dny nemoci už nejsou bez nemocenské

V pondělí totiž začalo platit rozhodnutí Ústavního soudu, které zrušilo právě tuto část reformy veřejných financí. Během prázdnin budou zaměstnanci dostávat i v prvních třech dnech neschopnosti 60 procent denního vyměřovacího základu. Další změny v nemocenské přijdou ale hned na podzim.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

lékárna

lékárna | Foto: Marián Vojtek

První tři dny nemoci bez nemocenské zavedla reforma veřejných financí od letošního ledna. Vláda to hájila tím, že zaměstnanci často systém zneužívají. Pochvalovala si také to, že právě po prvním lednu nemocnost klesla, a to hlavně u krátkodobých nemocí.

Červenec, srpen - šedesát procent, září až prosinec - pětadvacet. Tolik by měl stát podle vlády vyplácet v prvních třech dnech nemoci. Autor návrhu ministr Petr Nečas říká, že současný systém funguje. Podle něj to dokládají čísla. "Od ledna do dubna poklesl počet o téměř dvacet šest procent a prostonané dny ubyly oproti stejnému období loňského roku dokonce o jedenáct procent," připomněl Nečas.

Jak Radiožurnálu řekla lidovecká poslankyně Michaela Šojdrová, v praxi si podle ní lidé moc na zrušení nemocenské v prvních třech dnech nemoci nestěžovali. Problém byl podle ní jinde: "Já osobně jsem se nesetkala s výhradou, že by lidem vadilo zrušení nemocenské v prvních třech dnech, ale co bylo poměrně nešťastné, je souběh toho, že jsme nastartovali zrušení nemocenské v prvních třech dnech a zároveň zavedení poplatků plošně pro všechny, maximálně tak, jak si to ministerstvo zdravotnictví naplánovalo."

Od konce prázdnin zase jinak

Od září pak první tři dny nemocenské klesnou na 25 procent základu, pokud to odsouhlasí Senát a podepíše prezident. Jak upozornil sociální demokrat Zdeněk Škromach, nemocenská se mění příliš často, a to podle něj není v pořádku. Také podle komunistického poslance Miroslava Opálky je už ale změn za jeden rok trochu moc: "Nezávidím České správě sociálního zabezpečení neustále překlápět systémy a tvořit nový hardware."

Velký počet změn v poměrně krátkém čase vláda zdůvodňuje nedostatkem času, který jí pro přijetí potřebných legislativních opatření dal na jaře Ústavní soud. Ten v dubnu zrušil ustanovení, že nemocenská se začíná vyplácet až po třech dnech. Soud změnu nemocenského zdůvodníl argumentem, že zaměstnanci jsou nuceni platit si první tři dny nemoci, ale současně jejich povinnost platit pojistné zůstala.

Některým firmám vadí, že taková změna přichází zrovna v době letních dovolených. Nárůstu simulantů se obává třeba Hospodářská komora ČR. Už od září by se ale měla nemocenská znovu snížit. "První tři dny se bude dostávat 25 procent vyměřovacího základu," řekl ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas. Kdyby totiž zůstala na 60 procentech, každý měsíc by do ní podle Petra Nečase šlo o 160 milionů korun víc, a proto je nutné sazbu snížit.

O úpravě nemocenské diskutoval moderátor Jan Pokorný v Ranním interview Radiožurnálu s předsedou Sdružení podnikatelů a živnostníků Bedřichem Dandou, který kritizoval komplikovanou orientaci v právní úpravě, protože změť zákonů přináší živnostníkům problémy.

Přehrát

00:00 / 00:00

Bedřich Danda v Ranním interview Radiožurnálu

S Jiří Králem, vrchním ředitelem ministerstva práce a sociálních věcí a Petrem Kuželem, prezidentem Hospodářské komory si zase v Radiofóru o změnách ve vyplácení nemocenské povídal moderátor Jan Bumba.

Milan Kopp, Veronika Malá, Tereza Janouškovcová Bartůňková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme