Půl roku od povodní: Lidé stále suší domovy, podnikatelé svá konta

Velká voda před půl rokem zaplavila Česko a napáchala škody za více než 15 miliard korun. Do dnešních dní se s následky vypořádávají obyčejní lidé, zemědělci nebo lesníci. Co jim voda vzala, pomalu získávají zpět.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Povodně v ČR | Zdroj: ČTK

Uplynulo šest měsíců od chvíle, kdy velká voda v Česku ničila domy, silnice, lesy a pole. Řada obcí byla tehdy vyplavena a její obyvatelé evakuováni.

Lidem postiženým povodní pomáhaly v nejtěžších chvílích záchranáři a blízcí, následně také veřejné sbírky, do kterých se zapojilo několik organizací, včetně Českého rozhlasu. Lidé poslali kolem dvou set tisíc dárcovských sms a do sbírek daly desítky milionů korun.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Ranního interview na Radiožurnálu byl statik Milan Vašek ze stavební fakulty ČVUT

Dodnes se ale početná část, kteří povodně zažili doslova na vlastní kůži, musí potýkat s jejich následky - i půl roku po velké vodě mají doma vlhké stěny, ve sklepech vysoušeče a na jejich domech se objevují praskliny.

Přitom dlouhých šest měsíců může za dostatečné teploty podle statika a soudního znalce Milana Vaška ze stavební fakulty ČVUT postačit k tomu, aby se zdivo vysušilo.

V některých místech se ale může voda držet i několik let. „Protože se to dostatečně neprohřeje a neodvětrá,“ vysvětluje Vašek.

Na Litoměřicku kvůli červnovým povodním stále bojují s vlhkostí

Číst článek

S mrazy teď navíc přicházejí další komplikace - vlhké zdi můžou začít o to víc praskat. Podle Vaška by proto zvláště v tomto období neměly majitelé domů, které voda vyplavila, polevovat v úsilí své bydlení zachránit: „Stále by tam měly mít odvlhčovače, vytápět a větrat.“

Válka s přírodou

Lidem pomohli sbírky, podnikatelům vynahradí škody stát. Mezi lesníky a podnikatele v oboru myslivosti rozdělí ministerstvo zemědělství v rámci kompenzací 28 milionů korun, o dotaci mohou zájemci žádat ještě čtyři dny.

Přehrát

00:00 / 00:00

Podrobnosti o peněžních náhradách po povodních zjišťovala Lucie Husárová

Zemědělci dostanou 305 milionů, povodně jim způsobily škody v hodnotě 1,8 miliardy korun. Škodných protokolů přitom poslali na 1600, podle mluvčí resortu zemědělství se ale na některé nahlášené události kompenzace nevztahují a poškozené statky, o které se jedná, mohly být pojištěny.

Miliony korun rozdalo také ministerstvo životního prostředí. V první vlně přispělo lidem i obcím na vysoušeče nebo nářadí. Dotace se týkaly i výměny zničených kotlů, na ty úřad vyčlenil 25 milionů korun a rozdělil je mezi lidi.

Jihočeská Putim na velkou vodu jen tak nezapomene. Následky odklízí doteď

Číst článek

Ústí nad Labem - 3.6.2013 ráno | Foto: Jan Pácha

Zatopená zoo v Praze | Foto: Petr Medek

Karlův most, Praha. Pondělí odpoledne. Povodně 2013. | Foto: Miloslav Hamřík

Úklid po povodni v oblasti Zbraslavi, Chuchle a Lahoviček | Foto: Filip Jandourek

Hřensko. Pět hasičských jednotek pomáhalo odstraňovat následky povodně v obci | Foto: HZS Ústeckého kraje

Lucie Husárová 1, Matěj Skalický, Anna Maňourová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme