Pylové zpravodajství

Dominantní alergeny: bříza, dub, platan, buk, ořešák, vrba

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

pylové zpravodajství

V uplynulém týdnu pokračovala plná sezóna květu břízy, kterou zastavilo až víkendové deštivé počasí. Sezónu břízy prodlužuje zkříženě reagující pyl dubu, který se v nížinách objevil ve velkém množství. V městských parcích kvetou platany. Vedle těchto alergenů se v ovzduší objevoval v menším množství pyl téměř všech stromů, které kvetou během jarního období - buk, ořešák, málo alergizující ovocné stromy. Na stejné úrovni se držel pyl vrby, ubylo jasanu a habru. Místy začínají rozkvétat smrky.

Pro nejbližší období očekáváme stále vysokou pylových alergenů v ovzduší. Sezóna břízy je již za vrcholem, takže pyl břízy bude dominantním alergenem už pouze ve vyšších polohách. Hojný bude stále pyl dubu, buku, jírovce a ořešáku, ve městech platanu. Začínají rozkvétat jehličnany - nejprve smrk, následně i borovice. Pozvolna začne rozkvétat také řepka olejka, její pyl ale špatně létá, takže může vyvolávat alergické potíže pouze v těsné blízkosti kvetoucích polí. Postupně bude klesat koncentrace pylu habru, javoru, jasanu a vrby. Začátek pylové sezóny trav očekáváme koncem května.

Pylová informační služba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme