Robertson: Praha je na summit NATO dobře připravena

Česká republika je dobře připravena na listopadový summit NATO. Prohlásil to generální tajemník Severoatlantické aliance George Robertson, který je od středečního večera na návštěvě v České republice. Šéf aliance si prohlédl Kongresové centrum a na pracovním obědě se setkal s premiérem Milošem Zemanem. Summit NATO proběhne v Praze 21. a 22. listopadu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

George Robertson | Foto: Zbyněk Štíbr

Na listopadový summit se sjede 46 vedoucích představitelů členských zemí NATO a států zapojených do programu Partnerství pro mír. Celkem pak bude čítat 2500 hostů. Přípravy na velkou akci nám podle Robertsona zatím jdou dobře. "Česká republika je na summit dobře připravena a vše probíhá na sto procent podle připraveného plánu. Všechny kousky puzzle do sebe začínají velmi dobře zapadat," uvedl Robertson.

Přehrát

00:00 / 00:00

G. Robertson o přípravě summitu

Pražský summit bude podle Robertsona jedním z nejdůležitějších v celé historii. Začne se totiž s modernizací aliance. "Tento summit bude představovat jeden z nejdůležitějších momentů, protože zde budou učiněna rozhodnutí s naprosto zásadním dopadem na další vytváření NATO," řekl.

Navíc dostanou pozvánku do NATO další státy. Rozšíření Severoatlantické aliance bude do jisté míry ovlivněno i zkušeností s nově přijatými členy, mezi nimiž je i Česká republika a naše zkušenost je v tomto směru pozitivní, prohlásil Robertson a pochválil nás za to, jak rychle modernizujeme armádu.

Generální tajemník NATO se vyslovil pro užší spolupráci s Ruskem a řekl, že v brzké době se o dalších oblastech, kde by se postoje aliance a Ruska měly sblížit. Potřebu spolupráce zdůvodnil i bojem proti terorismu, do něhož by se mělo zapojit co nejvíce států.

Robertson ale odmítl spekulovat o tom, jaké země bude NATO na pražském summitu rozšířeno. Zdůraznil, že se aliance v žádném případě nehodlá vměšovat do vnitřních záležitostí kandidátských zemí. Připomněl pouze, že tyto země musí být demokratické, ale v souvislosti s vývojem na Slovensku prohlásil. "Říkám jen to, že by si na Slovensku měli zvolit takovou vládu, která je do aliance dostane, a měli by mít otevřené oči, protože svět bude tyto volby sledovat."

Summit NATO budou provázet mimořádná bezpečnostní opatření. Do Prahy se chystá na 15.000 demonstrantů, převážně levicových extremistů. Policisty z hlavního města přijedou podpořit také muži zákona z ostatních krajů a armáda.

Už dnes se generální tajemník NATO pohyboval po Praze v doprovodu šesti policejních aut a sanitky. Americký prezident George Bush přiletí do Prahy třemi letadly. Ulicemi ho potom bude doprovázet zhruba 50 vozů.

Jan Šmíd, Lenka Šumová, Helena Šulcová, Marika Táborská, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme