Senát bude v Konventu zastupovat Josef Zieleniec

Senát zvolil své zástupce do Evropského konventu. Delegaci ministra zahraničí Jana Kavana a poslance ODS Jana Zahradila doplní nezávislý senátor Josef Zieleniec. Rozhodlo o tom v tajné volbě 39 ze 63 senátorů. Zástupcem Zieleniece byl 44 hlasy zvolen lidovecký senátor František Kroupa.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Josef Zieleniec | Foto: Jan Rosenauer

Josef Zieleniec Radiožurnálu řekl, že se na spolupráci s ostatními členy české delegace těší. Ministr zahraničí Jan Kavan podle Zieleniece reprezentuje prointegrační, socialistický proud, poslanec ODS Jan Zahradil proud kritický a sám Zieleniec pak spojení křesťansko-demokratického, liberálního a konzervativního prointegračního pohledu.

"My nepochybně najdeme v této trojici společnou řeč a společná stanoviska k mnoha věcem. Reprezentujeme stát, který má některé zájmy velmi dobře definované. Jsme menší země, jsme nová země a tyto pohledy nás pojí i pokud jde o budoucí řešení. Ale samozřejmě máme rozdílné názory na některé další věci a právě kvůli tomu je ta delegace takto složena," uvedl Zieleniec.

Zieleniecův zástupce František Kroupa je přesvědčený, že v Bruselu nebude prosazovat partikulární pohled senátu či strany, která ho nominovala, ale zájmy celé naší republiky. "Samozřejmě i s vědomím, že do Konventu jsou voleni všichni zástupci každého státu na základě politického složení Parlamentu, a tedy každý zastupuje politickou frakci, které je členem. To bude jistě i můj případ, přesto snaha bude zastupovat Českou republiku tak, aby byla úspěšná nejen v procesu přistoupení k Evropské unii, ale také v procesu zařazení do jistého postavení mezi státy Evropské unie," dodal Kroupa.

Dřívějšími politickými dohodami parlamentních stran stanovenou volbu Josefa Zielence mohl zkomplikovat rozpad Čtyřkoalice, která měla v horní komoře parlamentu většinu hlasů. Sociálně-demokratičtí senátoři totiž Zieleniece volit nechtěli. Také z klubu ODS zazněly pochybnosti o tom, zda je Zieleniec i po rozpadu čtyřky skutečně kandidátem všech bývalých partnerských stran, tedy lidovců, Unie svobody i ODA.

Michael Žantovský, šéf ODA, která byla vyškrtnuta ze čtyřkoaličních poslaneckých kandidátek, před jednáním hlásil, že jeho klub nechystá na jeho bývalé partnery léčku a Zieleniece zvolí. "Pokud se mne týče, já o tom nemám pochyb."

Tři zástupci naší republiky by měli v Evropském konventu zasednout už v březnu. Evropský konvent by měl jednat o budoucím vzathu Evropské unie k národním společenstvím a podle Josefa Zieleniece je přípravou na vznik druhé komory Evropského parlamentu, která by měla reprezentovat vůli jednotlivých členských státu Evropské patnáctky.

Markéta Kaclová, Dana Jaklová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme