Senát odvolal ultimátum, které dal Hradu kvůli Babišovi. Prezident koná, říká místopředseda horní komory

Ještě minulý týden hrozila skupina senátorů prezidentu Miloši Zemanovi ústavní žalobou, pokud do úterý neodvolá ministra financí Andreje Babiše z hnutí ANO. Toto ultimátum nyní už neplatí. Žaloba se sice v horní komoře připravuje, svou kritiku ale mírní. „Ta situace se vyvíjí a pan prezident koná. Ústavní žaloba je skutečně nejzazší prostředek,“ říká v rozhovoru pro server iROZHLAS.cz místopředseda Senátu za klub Starostů Jiří Šesták.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Miloš Zeman | Zdroj: ČTK

Předseda Senátu Milan Štěch z ČSSD minulý týden prohlásil, že pokud prezident Miloš Zeman Babiše neodvolá, jeho kritici v horní komoře nejpozději v úterý navrhnou projednání ústavní žaloby. Tato lhůta už neplatí?
To bylo (minulé úterý) po jednání organizačního výboru. Ve čtvrtek ještě zasedala komise pro Ústavu, kde bylo dohodnuto, že ten proces se mírně zvolní v případě, že by byl navržen nějaký kandidát, aby byly skutečně vyčerpány všechny možnosti řešení. Což taky nastalo. Pan vicepremiér připustil možnost, že by odstoupil a navrhl kandidáta, kterého sice pan premiér odmítl. Nějaká komunikace tu probíhá a je snaha tu situaci řešit.

Sobotka odmítl Schillerovou jako ministryni financí. Byla by prodlouženou rukou Babiše, říká premiér

Číst článek

Takže ten úterní termín tedy neplatí, protože pan prezident i další aktéři vládní krize se snaží tu situaci řešit?
Ano. Ústavní žaloba je skutečně ten nejkrajnější prostředek, jak donutit prezidenta, aby dodržoval Ústavu. Pokud probíhají jednání nebo je tady náznak..., tak si myslíme, že bychom měli dát skutečně možnost tu situaci řešit. Bylo by zbytečné, aby Ústavní soud řekl, že jsou náznaky, že pan prezident koná (Miloš Zeman minulý týden například svolal schůzku lídrů vládních stran, v neděli pak po hradním mluvčím vzkázal, že by případně nominaci náměstkyně pro daně a cla Aleny Schillerové na post ministryně financí akceptoval – pozn. red.). Tohle musíme konzultovat s ústavními právníky, aby všechno bylo v pořádku.

Ústavní žalobu ale nadále připravujete, text by měl být hotov tedy tento týden.
Ano. Počkáme na návrat pana prezidenta z Číny, aby měl možnost toto řešit, a popřípadě na to, jestli pan premiér navrhne kompetenční žalobu. Pokud by pan prezident nekonal, tak bychom začali podepisovat text ústavní žaloby příští týden.

Místopředseda Senátu za klub Starostů Jiří Šesták | Foto: STAN

Se sběrem podpisů byste tedy začali případně až v tom případě, že by Miloš Zeman po příjezdu z Číny s odvoláním Babiše otálel?
Ano, pokud by to protahoval. Původně šlo o reakci na to, že prezident řekl, že Babiše neodvolá a nedodrží tak Ústavu. Proto my jsme toto prohlásili a začali žalobu připravovat. Pokud pan prezident připustil, že by původně navrhovaná náměstkyně panem Babišem byla pro něj akceptovatelná, tak už něco koná. Pan prezident pak vždycky před soudem může říct, že ale činil, a Ústavní soud by to pak taky zřejmě zohlednil. Tady musíme skutečně postupovat tak, abychom nedělali něco, co mělo ještě jiné řešení.

Pokud by ale opravdu došlo na sběr podpisů pod ústavní žalobu, co to v praxi znamená?
Na svolání mimořádné schůze nebo na projednání tohoto bodu, toho textu ústavní žaloby, na schůzi potřebujeme podpis minimálně třetiny senátorů. Potom, pokud by se to projednávalo na mimořádné schůzi nebo na řádné, je na schválení potřeba tří pětin všech senátorů (návrh ústavní žaloby by pak musely schválit ještě tři pětiny všech poslanců – pozn. red.).

Najdete případně v Senátu alespoň tu třetinovou podporu na projednání žaloby?
Myslím si, že ano. I když by pan prezident nekonal. Ta situace má samozřejmě nějaký vývoj a my nechceme, aby Senát vstupoval do něčeho, co má řešení. Ústavní žaloba je skutečně nejzazší prostředek, jak dodržovat a bdít nad Ústavou.

Kristýna Guryčová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme