Senátoři připravili veřejné slyšení o restitucích církevního majetku

Zástupci obcí, církve a vlády budou dnes v Senátu jednat o restitucích církevního majetku. Některé restituce se vlečou už 16 let a obce kvůli zákonu o půdě s církevním majetkem nemůžou nijak nakládat.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Valdštejnský palác je sídlem Senátu

Valdštejnský palác je sídlem Senátu | Foto: Marián Vojtek

Nedořešené restituce církevního majetku podle některých senátorů omezují v rozvoji obce, které mají ve svých katastrech blokovaný majetek, o nějž se nikdo nestará.

Předsedkyně senátní komise pro obnovu venkova Václava Domšová Radiožurnálu řekla, že problém by vyřešila novela zákona o půdě, který obcím brání v nakládání s bývalými církevními pozemky. Podle Domšové k tomu ale chybí politická vůle.

"Na obou stranách, jak u obcí, tak u církví, by vůle byla, oni se potřebují dohodnout, potřebují nakládat se svými majetky, ale protože se nedohodli politici, tak je to problém. Šestnáct let blokovat něčí pozemky a bránit v užívání vlastnických vztahů není normální," uvedla Domšová.

Odpoledního veřejného slyšení by se měli zúčastnit i ministr pro místní rozvoj Jiří Čunek (KDU-ČSL) a předseda Legislativní rady vlády Cyril Svoboda (KDU-ČSL). Organizátoři na slyšení pozvali také zástupce dalších hlavních parlamentních stran. Jejich účast je ale zatím nejistá.

Blokační paragraf obsahuje zákon z roku 1991. Podle něj majetek, jehož původním vlastníkem byly církve, náboženské řády a kongregace, nelze převádět do vlastnictví jiným osobám, dokud o něm nerozhodne zákon. Majetkoprávní vyrovnání státu a církví ale zatím nebylo provedeno. Pozemkový fond ČR tak spravuje celkem 28.664 hektarů zablokovaných církevních pozemků.

Martin Hromádka, Petr Medek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme