Silnice i chodníky pokryl led, na Rychnovsku platí kalamitní stav

Namrzající déšť působí problémy jak chodcům, tak řidičům. Přibylo dopravních nehod i úrazů na chodnících. Na několika místech je vyhlášen kalamitní stav. Varování před ledovkou zůstává podle meteorologa Štefana Handžáka v platnosti až do pondělního dopoledne.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Led dělá problémy řidičům i chodcům | Zdroj: ČTK

„Na většině území se v noci na dnešek tvořila ledovka, ráno hlavně v severní a severovýchodní části území. Na jihozápadě jsou už teploty vysoké – od dvou do sedmi stupňů nad nulou,“ potvrdil Handžák.

Přehrát

00:00 / 00:00

Meteorolog Štefan Handžák

Kalamitní stav platí od rána na silnicích nižších tříd na Rychnovsku. Ze 70 procent jsou pokryté ledem. Podle náměstka královéhradeckých silničářů Petra Zimy nebyla jejich technika schopná na některé úseky silnic v oblasti Orlických hor vůbec vyjet a provést jakýkoli zásah.

„Jde hlavně o oblast směrem od Dobrušky na Olejnici a Deštné. Ani naše technika není schopná v tomto kopcovitém terénu zasáhnout. Kalamitní stav nám umožní prodloužit ze zákona stanovenou lhůty, během které musíme komunikace zprůjezdnit,“ vysvětlil Zima.

Podobná je situace i na Jičínsku. Silničářům tam na zledovatělé vozovce havaroval jeden ze sypačů. Problematická je i situace na chodnících, na řadě míst to stále klouže.

Přehrát

00:00 / 00:00

Náměstek královéhradeckých silničářů Petr Zima

V Pardubickém kraji trápí řidiče nejen ledovka, ale na otevřených úsecích i sněhové jazyky. Hlavně v kopcích musejí řidiči počítat s kolonami.

Na Vysočině jsou ledové úseky hlavně v lesních úsecích. Například mezi Štoky a Herálcem uvízl autobus a dokonce i sypač, který mu vyjel na pomoc. Policisté řešili i tři nehody na dálnici D1.

V Libereckém kraji komplikuje ledovka provoz také na železnici. Vlak nejezdí mezi Frýdlantem a Jindřichovicemi pod Smrkem. Provoz bude obnoven nejdříve dopoledne.

Hlavně na Frýdlantsku bylo v noci několik silnic nižších tříd neprůjezdných. Pozor by si měli dávat i chodci. Některé chodníky v Liberci a Jablonci pokryl led a nelze po nich normálně přejít. V tamních nemocnicích už ošetřovali několik vážných úrazů.

Ledovku na silnicích způsobuje namrzající déšť | Foto: ČTK

Také v Mladé Boleslavi byl kvůli ledu večer vyhlášen kalamitní stav. Ve středních Čechách ale už jsou hlavní silnice prvních tříd jsou s opatrností sjízdné. Na silnicích leží rozbředlá vrstva po ledovce, někde se tvoří zmrazky. Kluzká vozovka s náledím je ale na některých silnicích druhých a třetích tříd.

Led působí problémy i v Praze. Záchranná služba hlásí mnohonásobný počet zraněných kvůli zledovatělým chodníkům. Poprvé k většímu množství pacientů vyjeli záchranáři v metropoli už včera po sedmé večer, výjezdy pak trvaly celou noc.

„V souvislosti s ledovkou jsme do sedmé hodiny ranní ošetřili a převezli do pražských nemocnic 70 lidí. Všechna zranění byla po bezprostředním pádu na chodníku,“ potvrdila Jiřina Ernestová z pražské záchranné služby.

Další desítky zraněných eviduje záchranka i dopoledne. V běžný zimní den přitom ošetří kvůli pádu na ledovce v průměru dvacet lidí.

Igor Maňour, ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme