Školští odboráři dali ministrovi deset pracovních dní

Učitelské odbory v pátek pozastavily po řadě jednání s ministrem školství přípravy na "rok konfrontace." Protestní akce chtěly vyhlásit právě dnes, zatím je ale o deset pracovních dnů pozdrží. Za tu dobu by měl ministr školství Ondřej Liška vyjednat na vládě dofinancování jejich platů o tři miliardy korun. Ministr Liška, jak Radiožurnálu řekl, už kroky ke zlepšení situace podniká, pod tlakem odborářských hrozeb prý ale s kolegy z vlády nejedná.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ondřej Liška

Ondřej Liška | Foto: Marián Vojtek

Učitelé jsou rozladění - letošní rok je proto pro ně rokem konfrontace. Vysoká míra inflace dopadla totiž i na jejich peněženky a měsíčně jim na reálné mzdě ubere 1 500 korun. Poukazují i na to, že jsou vysokoškoláky, v podstatě státními zaměstnanci, ale u mladých učitelů, kteří pracují pět let, nedosahuje příjem ani průměrné české mzdy.

Ministr Liška si tak musel od kantorů vyslechnout řadu stížností. Týkaly se vesměs toho, že nízké platy učitelů, respektive špatně nastavené podmínky financování regionálního školství, ohrožují i kvalitu výuky. Učitelé mají existenční problémy, nemají například na to, aby na vysoké škole udržely vlastní dítě, jsou přetížení. A ti, kteří najdou práci jinde, odcházejí. Školští odboráři proto hrozí protesty, v krajním případě i stávkou podobně jako loni v prosinci.

Učitelé zatím protestovat nebudou

To slůvko zatím bude platit deset pracovních dnů, které dali školští odboráři ministru Ondřeji Liškovi na jednání s kolegy ve vládě. A co konkrétně by měl ministr prosadit, vysvětlil místopředseda Českomoravského odborového svazu pracovníků školství Václav Pícl.

"Jsou to tři miliardy korun, které by umožnily podle současného vývoje inflace to, aby neklesaly reálné mzdy. A samozřejmě, že nás zajímá i příští rok. Požadujeme zachování současného objemu včetně změn, které by byly letos realizovány. A protože neznáme míru inflace v příštím roce, tak náš požadavek zní minimálně čtyřprocentní navýšení nad inflaci příštího roku," zdůraznil Picl.

Teď aktuálně jde tedy odborářům o tři miliardy korun, na ty stanovili právě ten desetidenní limit, o požadavcích na příští rok budou ještě jednat na svých pravidelných schůzkách s ministrem školství.

školní třída | Foto: Jitka Vocelková

Šéf školství chce zlepšit nejen platy

Ministr Ondřej Liška vidí problémy učitelů obdobně, po školách prý jezdí a mluví nejen s řediteli, ale i s kantory. Situaci už řeší a má připravené varianty nejen pro navýšení mezd, ale i pro zlepšení podmínek pro práci učitelů. To dnes řekl odborářům, a to je i důvod, proč ti se svými protesty ještě počkají.

Dalším důvodem jsou argumenty, se kterými půjde ministr Liška na další jednání s kolegy ve vládě. "Argumenty jsou všeobecně známé a nikoho nepřekvapí: klesající reálné mzdy, inflace, srovnání se zahraničními učiteli. Prostě tady Česká republiky zaostává a já nechci, aby vládní priorita vzdělávání zůstala prioritou na papíře, ale musí se skutečně odrážet v rozpočtové politice tohoto státu."

Podle něho se však na nápravě finančních problémů ve školství už pracuje: "Jsou to řešení týkající se nejenom platového zařazení a ohodnocení, ale také celá řada opatření pro zlepšení podmínek, ve kterých učitelé pracují."

Pokud ale Ondřej Liška na vládě neuspěje a peníze pro učitele nezíská, pak odboráři spustí už naplánovaný rok konfrontace. Tedy mediální kampaň, mítinky, setkání se zaměstnavateli a poslanci, protestní akce před úřadem vlády, parlamentem a ministerstvem školství a vyvrcholením by měla být několikadenní stávka.

Kantoři z Brna uvažují o stížnosti k EK

Učitelé z Brna považují nízké platy ve školství za diskriminaci. Zvažují proto stížnost k Evropské komisi. Argumentují tím, že většina státních zaměstnanců, k nimž se počítají, dostává k tarifnímu platu 25 % státního příspěvku. To pracovníci školství nemají.

O plánu podat stížnost dnes na celostátním jednání Českomoravského odborového svazu pracovníků školství informovala ministra školství zástupkyně brněnských školských odborů Jarmila Stanislavová.

Podle Ondřeje Lišky ale o diskriminaci nejde: "Tam by totiž bylo nutné prokázat úmysl diskriminovat. A já si nemyslím, že tady tento úmysl existuje. Naopak, já jsem ministr, který od prvního dne působení říká, že důvody pro zlepšení situace jsou vážné. Mám prioritu číslo jedna - situaci učitelů zlepšit."

O financování školství jsme mluvili v poledních a podvečerních Ozvěnách dne. Zvukový záznam si můžete poslechnout v Rádiu na přání.

Milan Kopp, Věra Pfeifferová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme