Sněmovna chce respekt k zájmům Tibeťanů a propuštění perzekuovaných
Situace v Tibetu by se podle českých poslanců měla řešit s ohledem na přání a zájmy tamních lidí. Sněmovna současně vyzvala k propuštění a rehabilitaci všech, kteří byli potrestáni za prosazování svých politických názorů či náboženského vyznání.
Dolní komora českého parlamentu schválila prohlášení k situaci v Tibetu hlasy 79 ze 103 přítomných. Je to vůbec poprvé, co s k situaci v Tibetu vyjádřila sněmovna jako celek.
Proti hlasovali komunisté, kteří nejdříve neúspěšně navrhovali rozšířit usnesení o vyjádření k dodržování lidských práv v Kosovu a v závěrečném hlasování pak narozdíl od většiny přítomných poslanců prohlášení k Tibetu nepodpořili.
Šéfka poslaneckého klubu zelených Kateřina Jacques pro Radiožurnál shrnula, které body prohlášení jsou pro její stranu nejdůležitější."Je to ta část, která hovoří o dialogu s dalajlámou, který by měl být východiskem pro další řešení situace v Tibetu. Aktuální stanovisko k zastavení násilí je také velice důležité," uvedla Jacques.
V usnesení se dolní komora vyslovila i pro to, aby byli do oblasti vysláni zástupci OSN a Červeného kříže. Kromě jiného rovněž vyzvala všechny své představitele k tomu, aby na zahraničních cestách aktivně vystupovali na obranu lidských práv obyvatel Číny a Tibetské autonomní oblasti.
Čína v březnu násilně potlačila protesty, které v tibetském hlavním městě Lhase vypukly v den 49. výročí tibetského povstání proti čínské okupaci. Peking dosud přiznal 22 obětí nepokojů, podle Číny jsou vesměs z řad nevinných obyvatel čínského původu ve Lhase. Tibetská exilová vláda udává 140 obětí, zejména v důsledku střelby čínských bezpečnostních sil do demonstrantů.