Sněmovna podpořila přísnější pravidla pro soudní znalce

Soudní znalci a tlumočníci by mohli za špatnou práci dostat pokutu až sto tisíc korun. Přísnější pravidla pro ně zavádí vládní novela, kterou dnes poslanci poslali do závěrečného schvalovaní.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poslanecká sněmovna 20.9.2011 (ilustrační fotografie) | Foto: Filip Jandourek

Znalci by mohli být potrestáni jak za chybný posudek, tak za nedodržení lhůty k jeho vypracovaní.

Nejtvrdším trestem, který jim má hrozit, je zákaz činnosti. Ve správní řízení o něm bude rozhodovat ministerstvo spravedlnosti.

Šéf resortu Jiří Pospíšil (ODS) tvrdí, že ho k sepsaní novely vedly i některé stížnosti na znaleckou činnost.

„Pro nás je toto klíčový návrh, ministerstvo jej zpracovalo mimo jiné na základě podnětů, které jsme obdrželi od Bezpečnostní informační služby. Naší snahou je mít zde transparentní, jasná pravidla pro postihování soudních znalců.“

„V případě, že soudní znalec poruší zákon, pak mu může být uložena pokuta v řádech několika desítek tisíc korun. V případě, že půjde o závažné porušení, může být i vyškrtnut ze seznamu znalců, a tím mu bude ukončena činnost,“ přiblížil nová pravidla Pospíšil.

Sociální demokraté budou podle poslance Jana Chvojky zvažovat, zda zákon jako celek podpoří. Mohl by být podle nich ještě tvrdší.

„My v zásadě podporujeme zpřísnění úpravy soudních znalců, tak jsme ji podporovali v prvním čtení. Nicméně musím říct, že tento návrh s ČSSD nebyl konzultován. Určitě je potřeba se zamyslet nad tím, zda zákon by nešel ještě zpřísnit,“ uvedl Chvojka.

Věra Pfeifferová, mta, Martina Spěváčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme