Sněmovna proplatila hnutí ANO čtyři miliony korun za posudky, zjistil kontrolní výbor
Hnutí ANO inkasovalo od sněmovny peníze za posudky, které vypracovalo pro své poslance. Proplatit si nechalo téměř čtyři miliony a sto tisíc korun. Není ale jisté, zda byly peníze skutečně použity na expertní posudky. Zjistil to kontrolní výbor Poslanecké sněmovny z výročních finančních zpráv za loňský rok. Nedostatky se podařilo zjistit také u sociálních demokratů, lidovců a TOP 09.
Hnutí ANO uvedlo jako příspěvek od státu částku 4,09 milionu korun. Peníze inkasovalo od Poslanecké sněmovny za různé posudky a dokumenty, které vypracovalo pro své poslance.
Předseda poslaneckého klubu ANO Jaroslav Faltýnek vysvětlil, že jeho kolegové využívají služeb lidí zevnitř politického uskupení. Každý člen dolní komory podle něj čerpá na tyto účely měsíčně zhruba sedm tisíc korun.
ANO dostalo peníze za posudky, které vypracovalo pro své poslance. Debatovali místopředseda rozpočtového výboru J. Volný z ANO a J. Dolejš z KSČM
Sněmovna ale dosud proplácela peníze za posudky odborníkům mimo politické strany. A předseda kontrolního výboru Vladimír Koníček tvrdí, že se s něčím podobným ještě nesetkal.
„Je to normální a korektní. Pan předseda Koníček má ale pravdu. On se s tím nesetkal, protože to žádný klub nikdy nezačal takto dělat,“ popsal místopředseda rozpočtového výboru a hnutí ANO Jan Volný.
„Je to skutečně nestandardní,“ řekl místopředseda KSČM Jiří Dolejš a dodal, „evidentně jsme se dostali na půdu, která není popsána předpisy. Bylo by dobré zjednat nápravu, aby procesy byly transparentní a kontrolovatelné.“
Nedostatky mají i další strany
Nedostatky ve výročních finančních zprávách za uplynulý rok měly i další parlamentní strany. ČSSD a TOP 09 pravděpodobně přijaly dar od firem, ve kterých mají zprostředkovaně přes jiné společnosti podíly obce nebo jejich svazky.
Sociální demokraté už podle předsedy kontrolního výboru Vladimíra Koníčka poslali výboru právní rozbor, podle kterého se o porušení zákona nejedná. Podle něj by to ale měl posoudit finanční úřad.
Některé strany uvedly souhrnný dar od drobných dárců, ale tyto dárce neidentifikovaly. V případě KDU-ČSL se jednalo podle Koníčka o 120 tisíc korun. Lidovci prý sdělili, že doklady dohledávají. Obdobný problém se podle něho vyskytl i u Strany zelených.
Oprávněnost některých darů, které přijaly například ČSSD, TOP 09 i ANO, tak možná bude zkoumat finanční úřad.
Zprávy do sněmovny dodalo v termínu 150 politických stran a hnutí. Z nich 120 je úplných, 30 stran a hnutí podalo zprávy neúplné. Stovka politických subjektů zprávy nedodala vůbec.