Sněmovna schválila přímou volbu prezidenta republiky

Sněmovna schválila ústavní novelu, která zavádí přímou volbu prezidenta. Předlohu podpořili poslanci ze všech stran kromě komunistů, kteří se hlasování zdrželi. Pro návrh zvedlo ruku 159 přítomných poslanců, pro schválení bylo potřeba minimálně 120 hlasů.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezidentská standarta vlající nad Pražským hradem

Prezidentská standarta vlající nad Pražským hradem | Foto: Marián Vojtek

Sněmovna schválila ústavní novelu, která zavádí přímou volbu prezidenta. Předlohu podpořili poslanci ze všech stran kromě komunistů, kteří se hlasování zdrželi. Pro návrh zvedlo ruku 159 přítomných poslanců, pro schválení bylo potřeba minimálně 120 hlasů.

Přehrát

00:00 / 00:00

O přímé volbě prezidenta mluvili na Radiožurnálu poslanec ODS a místopředseda ústavně právního výboru sněmovny Marek Benda a poslanec ČSSD Stanislav Křeček

Ruku pro zákon zvedlo i všech třiapadesát přítomných sociálních demokratů. Při hlasování o pozměňovacích návrzích vyšla vládní koalice vstříc hned dvěma ze tří zásadních požadavků ČSSD. Prošel návrh, podle kterého by o nezahájení nebo přerušení trestního stíhání měl rozhodnout kromě hlavy státu i premiér nebo pověřený ministr.

ČSSD uspěla i s návrhem na omezení prezidentské imunity jen na dobu výkonu funkce. Sporný návrh na změnu způsobu jmenování členů bankovní rady České národní banky neprošel. Se svými pozměňovacími návrhy neuspěli ani komunisté.

ČTĚTE TAKÉ: Sněmovna jedná o přímé volbě prezidenta republiky

„Jsem rád, že návrh prošel. Byl to závazek naší vlády. Sám jsem se ale nikdy netajil tím, že nejsem fanouškem přímé volby prezidenta. Jsem však rád, že tento úkol máme odškrtnutý,“ uvádí poslanec ODS a místopředseda ústavně-právního výboru sněmovny Marek Benda.

„My máme přímou volbu prezidenta v programu od roku 1992. Naší snahu zákon vylepšit nelze vydávat za snahu ho blokovat,“ říká Stanislav Křeček, poslanec ČSSD.

Přehrát

00:00 / 00:00

O schvalování novely ústavního zákona o přímé volbě prezidenta mluvil na radiožurnálu politický komentátor Českého rozhlasu Petr Nováček

Volba prezidenta by měla být podle Bendy obdobná volbě do poslanecké sněmovny. Navrhovateli budou moci být politické strany i občané peticí 50 tisíc občanů. Volby budou dvoukolové. Do druhého kola postoupí první dva z kola prvního.

Rozhodnutí je nyní na senátu

Návrh novely ústavního zákona je nyní v rukou senátu, v němž má většinu opoziční ČSSD. „Doufám, že se sociálnědemokratičtí senátoři podřídí programu strany, rozhodnutí je ale na nich,“ dodává Křeček.

„Kdyby sociálnědemokratičtí senátoři trvali na změnách a pokusili by se novelu vrátit do poslanecké sněmovny, mohly by ještě nastat komplikace. Jsou totiž dva právní názory na to, zda to jde, nebo nejde. Jeden říká, že u ústavních zákonů nelze vracet sněmovně zákony ze senátu k novému projednání. Druhý říká, že to jde,“ upozorňuje politický komentátor Českého rozhlasu Petr Nováček.

ČTĚTE TAKÉ: Slovenský prezident je podle politologa díky přímé volbě emancipovanější

„Tam je ten čertík. Tam je to riziko, že se nám zákon vrátí ze senátu a budou pochybnosti. Velmi prosím o to, abychom toho čertíka vnímali,“ varuje předseda poslanců Věcí veřejných Vít Bárta.

Předseda nejsilnější opoziční strany Bohuslav Sobotka ale oznámil, že ČSSD doporučí svým senátorům, aby schválili beze změn ústavní novelu, která zavádí přímou volbu prezidenta. Sociální demokraté mají v horní komoře většinu a Sobotka doufá, že nejen jejich senátoři, ale i zástupci dalších stran se zachovají zodpovědně a přímou volbu schválí.

Způsob volby hlavy státu v evropských zemích

Milada Richterová, Věra Pfeifferová, Jan Piroch, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme