Sněmovní strany čeká období sjezdů. ODS, Piráti, KSČM i KDU-ČSL si budou volit nové vedení

Hned čtyři sněmovní strany letos možná čekají změny ve vedení. Předsedu a místopředsedy budou volit Piráti, ODS, KDU-ČSL i KSČM. Šéfové Pirátské strany a občanských demokratů se chystají funkci obhajovat, nového předsedu si zvolí lidovci, šéf KSČM zatím neví, jestli se bude o funkci ucházet znovu.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Petr Fiala, Alexandra Udženija, Zbyněk Stanjura

Předseda ODS před lednovým sjezdem zatím žádného protikandidáta nemá | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Tři ze čtyř politických stran čeká rozhodování o podobě nového vedení už tento měsíc. Příští víkend se sejde v Ostravě celostátní fórum Pirátské strany.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si reportáž Jany Čermákové

Nominace na předsedu mají zatím ten stávající Ivan Bartoš, místopředseda sněmovny Vojtěch Pikal a poslanec Mikuláš Ferjenčík. Pikal ani Ferjenčík nevyloučili, že se kandidatury nakonec vzdají. Favoritem je podle počtu nominací z  krajských organizací Bartoš, funkci by chtěl obhájit.

Michálek obhajovat nebude

„Získal jsem již nominaci celostátního fóra a postupně sbírám i nominace z jednotlivých krajů. Budu pokračovat i v mé argumentaci, zatím vidím, že to straně dává a mám spoustu elánů ty věci dotáhnout. Mandát přesahuje až k volbám do Poslanecké sněmovny a měl bych ambici aspirovat na celostátního lídra,“ popsal Bartoš Radiožurnálu.

Funkci místopředsedy Pirátů už nebude obhajovat šéf poslaneckého klubu Jakub Michálek, chce se soustředit na práci ve sněmovně. Volit budou Piráti na rozdíl od dalších stran elektronicky.

Zahraniční cesty poslanců vyjdou v roce 2020 na 30 milionů korun. Nově z nich budou sepisovat zprávy

Číst článek

Týden po Pirátech se v Praze sejdou delegáti ODS. Na kongresu chce funkci předsedy obhájit Petr Fiala.

„Jsem spokojen s týmem, který mám, ale každý z členů předsednictva musí projít volbou a nominačním procesem. Mým úkolem je, abych z lidí, které si členové ODS vyberou, sestavil tým,“ vysvětluje Fiala, který zatím nemá protikandidáta. Funkci místopředsedy podle něj už nebude obhajovat Evžen Tošenovský.

A poslední lednový víkend se v Praze uskuteční mimořádný sjezd KDU-ČSL. Na funkci předsedy se nedávno z rodinných důvodů rozhodl k 25. lednu rezignovat současný šéf lidovců Marek Výborný. Řekl, že nebude delegátům doporučovat, koho zvolit místo něj.

KSČM zhodnotí vládní angažmá

„Jsem přesvědčen o tom, že by měli v naprosté svobodě o budoucím předsedovi rozhodnout delegáti sjezdu. Kandidáty mohou už teď navrhovat krajské výbory, na samotném sjezdu pak může kterýkoliv z delegátů navrhnout jakéhokoliv člena.“

Za služby odborníků dali loni poslanci skoro 40 milionů. Nejméně se na experty obrací premiér Babiš

Číst článek

Už koncem loňského roku oznámili kandidaturu na funkci předsedy KDU-ČSL šéf poslanců Jan Bartošek a europoslanec Tomáš Zdechovský. Místopředsedové strany požádají sjezd o potvrzení svých mandátů, které získali na řádném sjezdu.

V polovině dubna čeká volební sjezd i KSČM. Předseda strany Vojtěch Filip se zatím nerozhodl, jestli bude funkci obhajovat. Každopádně čeká, že se na sjezdu bude mluvit i o tom, jak funguje spolupráce s menšinovou vládou ANO a ČSSD, kterou komunisté tolerují.

„Pro KSČM to nebyla jednoduchá otázka, jsou velká rizika, protože tolerujeme vládu, se kterou jsou sice nějaké společné programové body, ale máme tam také velké rozpory v zahraniční politice, v daňových otázkách, kde se s Andrejem Babišem nemůžeme dohodnout,“ říká Filip. Volební sjezd KSČM bude 18. a 19. dubna v Brně.

Jana Čermáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme