Sociální demokraté posílají do boje o prezidentské křeslo Jaroslava Bureše

Nominace sociálních demokratů na funkci prezidenta už není tajemstvím. Ústřední výkonný výbor ČSSD o kandidátovi do prvního kola prezidentských voleb rozhodoval na dnešním zasedání v pražském Kongresovém centru. Jednání probíhala celý den za pečlivě hlídanými uzavřenými dveřmi. Nakonec se výkonný výbor ČSSD shodl na tom, že do první prezidentské volby obsadí z referenda druhého Jaroslava Bureše a že druhá volba prezidenta bude obsazena, jak se dalo předpokládat Milošem Zemanem. Miloš Zeman k k velkému překvapení všech se zúčastnil dnešního zasedání výboru. Přednesl projev, v němž se snažil vyvrátit některé mýty týkající se jeho případného působení ve funkci prezidenta a jeho vztahu k současné vládě České republiky.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pražský hrad

Pražský hrad | Foto: Milan Kopp

Také předseda poslaneckého klubu ČSSD Milan Urban vyjádřil přesvědčení, že spory o Miloše Zemana uvniř ČSSD nepovedou k odchodu některých jejích významných členů. "Nelze popírat určité napětí v sociální demokracii, ale že by to vedlo k rozkolu ve straně, to si nemyslím."

Výsledek dnešního jednání přijal Jaroslav Bureš s uspokojením. "To jednání bylo velmi obsáhlé, velmi bohaté, a já si nemyslím, že to byla jen reakce na doporučení předsednictva, ale že i to, jak jednotliví kandidáti prezentovali své představy výkonu prezidentského úřadu mělo na členy Ústředního výkonného výboru velký vliv a pro mne je velké zadostiučinění, nepočítaje Miloše Zemana, který by v tomto směru větším soupeřem, že mi dali přednost i členové ČSSD v hlasování v referendu. Já se cítím posílen výsledkem tohoto jednání a té pocty si velice vážím."

Jaroslav Bureš vstupuje do voleb s tvrzením, že by chtěl být prezidentem pro každý všední den. "V mých představách prezident spíše než na Hradě jezdí po republice, diskutuje s občany navštěvuje regiony, ptá se, jak může pomoci, prostě zná praktický život a podle toho formuluje svá rozhodnutí. Je to prezident civilní, který si jde zasportovat, nevynechá možnost účastnit se odborných akcí. Já si dovedu předsavvit, že bych dál přednášel soudcům a advokátům. Já to vím za ty dva měsíce, že takového prezidenta lidé chtějí."

Nominace Jaroslava Bureše se nelíbí dalším vládním stranám - lidovcům a Unii svobody. Ty byly ochotné dohodnout se na společné vládní kandidatuře ombudsmana Otakara Motejla, který ale v prezidentském referendu ČSSD skončil až třetí - za expremiérem Zemanem a právě Jaroslavem Burešem. Lidovci proto s největší pravděpodobností nominují šéfa senátu Petra Pitharta. Komunisté chtějí nominovat advokáta Miroslava Kříženeckého a ODA Jaroslavu Moserovou. Jediným oficiálně navrženým uchazečem o křeslo na Hradě zatím zůstává šéf ODS Václav Klaus.

Jak Radiožurnálu řekl šéf pražské KDU-ČSL Petr Burgr, jednáním s koaličními partnery se lidovci nevyhýbají. S Burešem by ale podle něj asi vládní koalice dostatečně nečelila ani prezidentské kandidatuře Václava Klause, ani Miloše Zemana. "Pokud každá z politických stran zůstane ve svých zákopech zakopána, tak budeme muset najít řešení buď před první volbou nebo po první volbě. V každém případě určitý konsensus ve vyhodnocení relevantního kandidáta budeme muset najít. Já jsem přesvědčen, že by nebylo dobré pro funkci prezidenta, aby vzešel z jedné z velkých poltiických stran, to znamená z ODS nebo ČSSD jako její člen."

O případné prezidentské kandidatuře expremiéra Miloše Zemana ve druhé volbě nechce s nikým vyjednávat Občanská demokratická strana. Její vedení zdůrazňuje, že v žádném případě neuvažuje o obnovení takzvané opoziční smlouvy. Spekulacemi o této možnosti jsou občanští demokraté pobouřeni a zásadně je odmítají. Podle místopředsedy Miroslava Beneše jde o snahu poškodit ODS a jejího kandidáta Václava Klause, před blížícím se Kongresem a prezidentskými volbami. "Je tu viditelný pokus prostřednictvím médií rádobyzasvěcených politických komentářů strašit veřenost o údajném pokračování opoziční smlouvy nyní údajně aplikované při prezidentských volbách."

Ombudsman Otakar Motejl prozradil Právu, že uvažuje o tom, že se nechá na funkci prezidenta navrhnout skupinou zákonodárců. K jeho kandidatuře se staví vstřícně například senátoři z Klubu otevřené demokracie. Jaroslav Bureš se v prezidentském referendu sociálních demokratů umístil před Motejlem. Ten je však proti Burešovi přijatelnější pro ostatní parlamentní strany a těší se i značné podpoře veřejnosti.

Markéta Kaclová, Naděžda Hávová, Dana Jaklová, Jaroslav Doleček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme