Sociální demokraté posílají do boje o prezidentské křeslo Jaroslava Bureše

Nominace sociálních demokratů na funkci prezidenta už není tajemstvím. Ústřední výkonný výbor ČSSD o kandidátovi do prvního kola prezidentských voleb rozhodoval na dnešním zasedání v pražském Kongresovém centru. Jednání probíhala celý den za pečlivě hlídanými uzavřenými dveřmi. Nakonec se výkonný výbor ČSSD shodl na tom, že do první prezidentské volby obsadí z referenda druhého Jaroslava Bureše a že druhá volba prezidenta bude obsazena, jak se dalo předpokládat Milošem Zemanem. Miloš Zeman k k velkému překvapení všech se zúčastnil dnešního zasedání výboru. Přednesl projev, v němž se snažil vyvrátit některé mýty týkající se jeho případného působení ve funkci prezidenta a jeho vztahu k současné vládě České republiky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pražský hrad | Foto: Milan Kopp

Také předseda poslaneckého klubu ČSSD Milan Urban vyjádřil přesvědčení, že spory o Miloše Zemana uvniř ČSSD nepovedou k odchodu některých jejích významných členů. "Nelze popírat určité napětí v sociální demokracii, ale že by to vedlo k rozkolu ve straně, to si nemyslím."

Výsledek dnešního jednání přijal Jaroslav Bureš s uspokojením. "To jednání bylo velmi obsáhlé, velmi bohaté, a já si nemyslím, že to byla jen reakce na doporučení předsednictva, ale že i to, jak jednotliví kandidáti prezentovali své představy výkonu prezidentského úřadu mělo na členy Ústředního výkonného výboru velký vliv a pro mne je velké zadostiučinění, nepočítaje Miloše Zemana, který by v tomto směru větším soupeřem, že mi dali přednost i členové ČSSD v hlasování v referendu. Já se cítím posílen výsledkem tohoto jednání a té pocty si velice vážím."

Jaroslav Bureš vstupuje do voleb s tvrzením, že by chtěl být prezidentem pro každý všední den. "V mých představách prezident spíše než na Hradě jezdí po republice, diskutuje s občany navštěvuje regiony, ptá se, jak může pomoci, prostě zná praktický život a podle toho formuluje svá rozhodnutí. Je to prezident civilní, který si jde zasportovat, nevynechá možnost účastnit se odborných akcí. Já si dovedu předsavvit, že bych dál přednášel soudcům a advokátům. Já to vím za ty dva měsíce, že takového prezidenta lidé chtějí."

Nominace Jaroslava Bureše se nelíbí dalším vládním stranám - lidovcům a Unii svobody. Ty byly ochotné dohodnout se na společné vládní kandidatuře ombudsmana Otakara Motejla, který ale v prezidentském referendu ČSSD skončil až třetí - za expremiérem Zemanem a právě Jaroslavem Burešem. Lidovci proto s největší pravděpodobností nominují šéfa senátu Petra Pitharta. Komunisté chtějí nominovat advokáta Miroslava Kříženeckého a ODA Jaroslavu Moserovou. Jediným oficiálně navrženým uchazečem o křeslo na Hradě zatím zůstává šéf ODS Václav Klaus.

Jak Radiožurnálu řekl šéf pražské KDU-ČSL Petr Burgr, jednáním s koaličními partnery se lidovci nevyhýbají. S Burešem by ale podle něj asi vládní koalice dostatečně nečelila ani prezidentské kandidatuře Václava Klause, ani Miloše Zemana. "Pokud každá z politických stran zůstane ve svých zákopech zakopána, tak budeme muset najít řešení buď před první volbou nebo po první volbě. V každém případě určitý konsensus ve vyhodnocení relevantního kandidáta budeme muset najít. Já jsem přesvědčen, že by nebylo dobré pro funkci prezidenta, aby vzešel z jedné z velkých poltiických stran, to znamená z ODS nebo ČSSD jako její člen."

O případné prezidentské kandidatuře expremiéra Miloše Zemana ve druhé volbě nechce s nikým vyjednávat Občanská demokratická strana. Její vedení zdůrazňuje, že v žádném případě neuvažuje o obnovení takzvané opoziční smlouvy. Spekulacemi o této možnosti jsou občanští demokraté pobouřeni a zásadně je odmítají. Podle místopředsedy Miroslava Beneše jde o snahu poškodit ODS a jejího kandidáta Václava Klause, před blížícím se Kongresem a prezidentskými volbami. "Je tu viditelný pokus prostřednictvím médií rádobyzasvěcených politických komentářů strašit veřenost o údajném pokračování opoziční smlouvy nyní údajně aplikované při prezidentských volbách."

Ombudsman Otakar Motejl prozradil Právu, že uvažuje o tom, že se nechá na funkci prezidenta navrhnout skupinou zákonodárců. K jeho kandidatuře se staví vstřícně například senátoři z Klubu otevřené demokracie. Jaroslav Bureš se v prezidentském referendu sociálních demokratů umístil před Motejlem. Ten je však proti Burešovi přijatelnější pro ostatní parlamentní strany a těší se i značné podpoře veřejnosti.

Markéta Kaclová, Naděžda Hávová, Dana Jaklová, Jaroslav Doleček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme