Soud odložil rozsudek nad členy Berdychova gangu

Vrchní soud v Praze dnes oproti očekávání neukončil odvolací řízení v kauze údajně zločinné spolupráce detektivů s gangem Davida Berdycha. Při závěrečné poradě se senát rozhodl odročit veřejné zasedání na prosinec, kdy chce prověřit novou verzi výpovědi obžalovaného Jana Zeleného.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

P. Koňařík a J. Opava | Zdroj: ČTK

Odvolací senát v této největší kauze organizovaného zločinu v dějinách české kriminalistiky prověřuje lednový rozsudek středočeského krajského soudu nad 17 obžalovanými. Mezi těmi je i Jan Zelený. Ten měl původně svojí výpovědí usvědčit expolicisty Josefa Opavu a Petra Koňaříka i podnikatele Luďka Žaluda staršího ze spolčení s gangem.

Už v lednu ale na vlastní žádost vypovídal jinak. Co policistům řekl, upřesnil Opavův advokát Josef Doucha: "Že všechny skutečnosti, které uváděl v neprospěch mého klienta, jsou nepravdivé a že se na těchto věcech domlouval s Davidem Berdychem v době, kdy byli na jedné cele ve vazbě."

Podle středočeského senátu příslušníci policie po dohodě s Berdychem a Žaludem starším předávali zločincům informace ze zdrojů policie, kryli jednotlivá loupežná přepadení a pomáhali členům gangu vyhnout se trestní odpovědnosti. Nejpřísnější tresty - 14 let vězení - vyměřil prvoinstanční soud detektivovi pražského odboru pro boj s organizovaným zločinem Opavovi a podnikateli Žaludovi staršímu. Detektiv Koňařík dostal 12 let.

Milan Kopp, Věra Pfeifferová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme