Soud potvrdil tříletou podmínku bývalému příslušníkovi StB za zbití disidenta

Pražský městský soud po 26 letech definitivně potrestal bývalého příslušníka StB Petra Berana. Za zbití a šikanování odpůrce režimu Davida Kabzana v lednu 1989 dostal tříletou podmínku. Rozsudek je už pravomocný.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Někdejší příslušník StB Petr Beran u odvolacího soudu

Někdejší příslušník StB Petr Beran u odvolacího soudu | Zdroj: ČTK

Odsouzený Petr Beran v emotivním projevu označil tříletou podmínku za politické rozhodnutí, které se má vypořádat s jeho osobou.

Po vynesení rozsudku si okamžitě vzal léky a roztřesenou rukou si zapisoval zdůvodnění.

Přehrát

00:00 / 00:00

Po 26 letech soud potrestal bývalého příslušníka StB za bití odpůrce režimu. Líčení sledoval reportér Lubomír Smatana

„Šestadvacet let trestního stíhání, to chce skutečně náturu, aby to člověk vydržel. Já vám jenom chci říct, že jsem si myslel, že tady proběhla sametová revoluce. Promiňte, ale teď už si to nemyslím. Na shledanou,“ prohlásil v reakci na verdikt.

Naopak předseda senátu několikrát vysvětlil, že soud nemá ani stín pochybností o tom, že se odsouzený skutků dopustil. Na rozsudku podle něj není nic politického, protože šlo o kriminální činy, které porušovaly tehdejší zákony.

Za jedinou chybu soudce Bauer považuje skutečnost, že se celý proces táhl dlouhých 26 let, proto také vyřkl pouze mírný trest.

StB chtěla od tehdy 18letého Davida Kabzana při výslechu násilím získat svědectví proti Václavu Havlovi.

To se jí podařilo, Kabzan ale při následném procesu s Havlem prohlásil, že jeho výpověď byla vynucená. A podal na policisty trestní oznámení.

Řada zločinů na potrestání stále čeká

Podobných případů, jako byl Beranův, ale soudy dostaly na stůl za víc než čtvrt století od pádu komunismu jen málo. Důvodem je především složité dokazování - často jde totiž o tvrzení proti tvrzení.

Stále ale ještě funguje Úřad dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu, který má aktuálně v hledáčku například aktéry někdejší akce Asanace.

„To znamená šikanování většinou disidentů – je to nejen v Praze, můžu říct, že je to v Jablonci, je to na Moravě. Jsou tam zákroky Státní bezpečnosti vůči disidentům v rámci akce Asanace,“ přiblížil mluvčí Jan Srb, co úřad v nejbližší době chystá.

Úřad se také nadále zabývá nepotrestanými zločiny z 50. let. Konkrétně pokračuje v rozkrývání akce Kulak, v jejímž rámci byli vyháněni sedláci ze statků. Vyšetřovatel Eduard Kočvara hledá členy komisí, kteří o vyhánění nezákonně rozhodovali.

„Je to tak, že my máme seznam v podstatě všech těch rodin, které byly nějakým způsobem vystěhované, a na jeho základě se snažíme vytvářet obraz těch komisí v jednotlivých okresech a ustanovovat ty lidi, abychom zjistili, kdo by ještě mohl žít,“ přiblížil vyšetřovatel úřadu.

Ľubomír Smatana, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme