Soud žádá ujištění, že údajní teroristé nebudou po vydání do USA mučeni

Pražský městský soud odložil rozhodnutí o vydání trojice údajných teroristů do Spojených států. Čeká na ujištění, že vyšetřovatelé nebudou obviněné v Americe mučit. Za podporu terorismu jim ve Spojených státech hrozí doživotí.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Soud (ilustrační foto)

Soud (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

Výslech tří cizinců u Městského soudu v Praze provázely divoká gestikulace a hlasité překřikování.

Obžalovaní se bránili svému vydání do Spojených států, kde jim hrozí až doživotí za údajnou spolupráci s kolumbijskými teroristy. Muži shodně tvrdí, že je obvinění vykonstruované.

Jednání se konalo za přísných bezpečnostních opatření, obviněné přivedli a střežili vězeňští těžkooděnci. Jako první vypovídal obchodník se zbraněmi a bývalý poradce ukrajinského ministra obrany, Libanonec Alí Fajád.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jednání soudu o vydání údajných teroristů do Spojených států sledovala Evelyna Kulíšková

Tvrdí, že ho další dva obvinění zatáhli do vyjednávání o nákupu zbraní s pochybnými překupníky. Ve skutečnosti se tak ale spolu s ostatními dvěma chytil do pasti amerických agentů, vysvětlil advokát Jan Švarc.

"On jim samozřejmě žádné zbraně neslíbil, ale já bych rád viděl člověka, který je sám v místnosti s lidmi, kteří se prohlásí za členy nejnebezpečnější teroristické organizace na světě, a řekne jim: 'Já půjdu a řeknu to všechno policii'. Tak já myslím, že by nepřežil dvě minuty,“ říká advokát.

Podobně se brání i oba muži z Pobřeží slonoviny. Chálid Marabí a údajný organizátor schůzek Faouzí Jaber popřeli, že by chtěli obchodovat se zbraněmi nebo drogami. Chtěli prý jen založit fiktivní tranzitní firmu, aby se pomstili překupníkům za podvod z minulosti.

Schůzek bylo několik, policie muže nakonec zadržela v Praze.

Vydání musí posvětit ministryně spravedlnosti

Soudce si po výslechu vzal lhůtu na prostudování materiálů a také požádal americkou stranu o ujištění, že obvinění nebudou v USA vystaveni mučení. Odpověď by mohla přijít do měsíce, pak by soud mohl o žádosti rozhodnout.

Pokud soud vydání trojice povolí, konečný souhlas s extradicí do USA bude ještě muset vyslovit ministryně spravedlnosti.

Evelyna Kulíšková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme