Soudci požadují změnu správy justice

Soudci volají po vytvoření nejvyšší soudní rady, která by mimo jiné vybírala soudní funkcionáře v otevřených řízeních. V personálních věcech teď výkonná moc podle prezidenta Soudcovské unie Tomáše Lichovníka příliš ovlivňuje profesní život soudce od počátku až do konce kariéry.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Městský soud v Praze | Foto: Tomáš Adamec

„Soudcovská unie vyzve vládu k tomu, aby se jednoznačně vyjádřila, zda uvažuje o zavedení samosprávy nebo jiného modelu správy soudnictví. Odpověď na tuto otázku je nesmírně důležitá, protože bez ní může těžko probíhat další reforma justice,“ řekl Lichovník.

Jestliže by se neměla změnit forma správy justice, pak je podle Lichovníka potřeba postupovat úplně jinak, než kdyby zde měl být ustanoven nějaký nejvyšší orgán soudnictví.

Nejvyšší soudní rada by se většinově skládala ze soudců, ale dále také ze zástupců vlády, prezidenta a parlamentu. V personálních věcech by nahradila ministerstvo spravedlnosti a zaručovala by kontinuitu, protože její mandát by byl delší než funkční období poslanců a senátorů.

Soudci také upozorňují na to, že v důsledku propuštění úřednického aparátu se soudní řízení protáhnou. Na vině jsou úspory v resortu spravedlnosti.

„Budeme muset zřejmě snižovat odborný aparát, ačkoli množství práce výrazně narůstá v důsledku krize. A těm, kteří zůstanou, bude asi muset být nějakým způsobem snížen jejich plat. Čili za více práce dostanou menší odměnu, což rozhodně není spravedlivé,“ podotkl Lichovník.

Zbyněk Zykmund, ak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme