„S určitou mírou sentimentu připomínáme, že v minulosti Ústavní soud nebýval takto zdrženlivý a vyhýbavý,“ stojí v odlišném stanovisku pěti soudců přehlasovaných většinou.
„Protože vynikám až extrémní zdvořilostí, nebudu používat výrazu nenažranost,“ řekl Zeman v projevu k novým soudcům. Zároveň označil za ostudu české justice případ exministryně obrany Parkanové.
Jmenovaní soudci a soudkyně postupně přistupovali před prezidenta a slib stvrdili podáním ruky a podpisem. Předchozí jmenování soudců se většinou konalo na Pražském hradě.
Mluvčí Hradu uvedl, že nejde o konečný počet. Pokud by se podle prezident Soudcovské unie ČR Libora Vávry jmenování nestihlo, mohlo by to ohrozit plynulost projednávání kauz.
Pokud návrh nepodá Miloš Zeman, ale pravděpodobná předsedkyně sněmovny Markéta Pekarová Adamová, bude nejspíše vybírat z úplně jiného okruhu právníků, než by vybíral prezident.
Pro členy a členky amerického nejvyššího soudu to musel být zvláštní pocit. V říjnu se poprvé po 19 měsících fyzicky sešli ve Washingtonu. Do té doby se kvůli pandemii vídali nanejvýš virtuálně.
„Nemoc prezidenta v tom hraje jistou roli, nicméně existují možnosti, jak i za této situace jmenování uskutečnit. Apelovali jsme na ministerstvo, aby se pokusilo situaci vyřešit,“ uvedl Libor Vávra.
Mezi jmenovanými je 32 žen a 19 mužů. Věk kandidátů se pohybuje od 30 do 41 let. Převažují mezi nimi dosavadní asistenti soudců, kterých je 27. Justičních čekatelů navrhla ministryně 21.
„Soudce by v rozumné míře měl zapojovat emoce. Snažit se vcítit do pozice obžalovaného i oběti. I pro nejhoršího vraha bývá alespoň malá polehčující okolnost,“ řekl Robert Fremr.
Práce soudců, přísedících i dalšího justičního personálu neobejde bez častého kontaktu s lidmi, upozorňuje soudcovská unie. Nejvyšší státní zastupitelství o prioritu v očkování žádat nebude.
Základní měsíční plat poslance a senátora má podle novely v příštím roce zůstat na letošní úrovni 90 800 korun. Základní plat prezidenta bude i nadále činit 302 700 korun hrubého a premiéra 243 800.
Mezi novými soudci je jedna dosavadní státní zástupkyně, dva advokáti, tři vyšší soudní úředníci, dva asistenti soudce, jeden právník z Generálního ředitelství cel a jediný justiční čekatel.
Kromě prezidenta Miloše Zemana musí rozhodnutí o jmenování soudců podepsat i premiér Andrej Babiš (za ANO). Devět z nich má být ve správním soudnictví.
Místopředseda krajského soudu Igor Krajdl říká, že problém jsou nejen nízké odměny, ale také neochota zaměstnavatelů. Justice proto zájemce hledá mezi starší generací.
Všichni, kdo s vojákem přišli do styku, byli otestováni. Činnost stráže to ale žádným způsobem neovlivní. Prezident Miloš Zeman se s nikým z vojáků nesetkal, o jeho bezpečnost se stará jiný útvar.
Emeritní soudci jsou v Rakousku, Polsku nebo třeba v Portugalsku. Další možností je takzvaný létající soudce, kterého zavedlo nedávno Slovensko. Ten pomáhá tam, kde je zrovna potřeba.
V případu je stíhán i podnikatel Marian Kočner, který je už delší dobu ve vazbě a čelí obžalobě z objednání předloňské vraždy investigativního novináře Jána Kuciaka.
První podniká, druhý po autonehodě odmítl dechovou i krevní zkoušku na alkohol. V obou případech jde o soudce. Zajímají se o ně jejich nadřízení i ministryně spravedlnosti Marie Benešová za hnutí ANO.
Slovenská média uvedla, že razie souvisí s kauzami stíhaného podnikatele Mariana Kočnera. Ten podle dřívějších informací komunikoval s představiteli slovenské justice a ovlivňoval rozhodování soudů.
Ministerstvo spravedlnosti vypsalo tři výběrová řízení na obsazení pozic předsedů krajských soudů. Nejde ale o žádnou nekalost Marie Benešové, která by snad někam chtěla dosazovat své lidi.
Soud rovněž označil zákon za diskriminační, neboť zavedl rozdílný věk pro odchod do penze u žen a mužů. Nejvyšší justiční orgán unie vyhověl žalobě Evropské komise.
Zkorumpovaní nebo z korupce důvodně podezřelí soudci, policisté a prokurátoři nemohou podle slovenské prezidentky Čaputové setrvávat ve svých funkcích. Důvěru má třeba v představitelích policie.
Kaczyński nařkl část inteligence ze spolupráce s nepřáteli Polska a pohrozil odplatou. Volební lídryně Občanské koalice to označila za nepřípustné dělení Poláků na správné a špatné.
Etika soudců se do popředí zájmu dostala začátkem roku. Tehdy vyšlo najevo, že hradní kancléř Vratislav Mynář opakovaně kontaktoval soudce a scházel se s nimi.