soudci

| ČTK |Zprávy z domova

Nejvyšší soud vyloučil z projednávání kauzy Kramný čtyři soudce. Chce tak zamezit pochybnostem

Z projednávání kauzy Petra Kramného jsou u Nejvyššího soudu vyloučeni čtyři soudci, kromě celého šestého senátu i Michal Mikláš ze sedmého senátu. ČTK to zjistila ze starších usnesení aktuálně publikovaných v soudní databázi. Prvotní příčinou je to, že se soudce Vladimír Veselý loni při obědě setkal se znalcem, který se podílel na revizní analýze v Kramného kauze. Mimoděk si tehdy vyslechl jeho náhled na případ.

| ČTK |Zprávy z domova

Ústavní soud zrušil část verdiktu, který otevřel soudcům cestu k dorovnání platů

Ústavní soud zrušil část průlomového verdiktu Nejvyššího soudu. Ten soudcům předloni otevřel cestu ke zpětnému dorovnání příjmů kvůli tomu, že v minulosti dostávali nižší násobek průměrné mzdy. Podle dnešního nálezu soudci nárok na zpětné dorovnání nemají. Úspěšnou stížnost podalo vedení Okresního soudu pro Brno-venkov po konzultaci s ministerstvem spravedlnosti.

Čistka v turecké justici. Úřady zbavily po pokusu o převrat funkce 2700 soudců

| ČRo, Štěpán Macháček |Zprávy ze světa

Po zmařeném pokusu o vojenský převrat začíná turecká vláda s rozsáhlými čistkami. Více než 2700 soudců propustila ze služby. O funkci přišlo také deset členů nejvyššího orgánu, který na činnost soudů dohlíží. Policie už pozatýkala bezmála tři tisíce důstojníků a vojáků, kteří se na převratu podíleli. Prezident Recep Tayyip Erdogan zmínil možnost obnovení trestu smrti v zemi.

| ČTK, Štěpán Macháček, Anna Kottová |Zprávy ze světa

Ozbrojenci zastřelili tři egyptské soudce krátce po rozsudku nad Mursím

Tři egyptské soudce zastřelili neznámí ozbrojenci několik hodin poté, co v Káhiře zazněl rozsudek smrti nad exprezidentem Muhammadem Mursím. Ke stejnému trestu bylo odsouzeno i 106 členů Muslimského bratrstva. Zatím není jasné, jestli vražda soudců s výsledkem procesu souvisí. Úřady ale v minulosti připisovaly vinu za podobné násilnosti přívržencům Muslimského bratrstva.

|Lenka Jansová, Dominika Píhová |Zprávy z domova

Dohodu o dorovnání platů už podepsalo 90 procent soudců, říká ministr Pelikán

Dohodu se státem o dorovnání platů podepsalo už přes 90 procent soudců a státních zástupců. Řekl to ministr spravedlnosti Robert Pelikán za hnutí ANO. Nejvyšší soud (NS) totiž před časem rozhodl, že stát v justici špatně počítal platy. Teď by měl soudcům doplatit celkem 1,2 miliardy korun. Kompromisní dohoda ušetří státnímu rozpočtu až čtyři miliardy.