soudci

| ČTK |Zprávy z domova

Nejvyšší soud vyloučil z projednávání kauzy Kramný čtyři soudce. Chce tak zamezit pochybnostem

Z projednávání kauzy Petra Kramného jsou u Nejvyššího soudu vyloučeni čtyři soudci, kromě celého šestého senátu i Michal Mikláš ze sedmého senátu. ČTK to zjistila ze starších usnesení aktuálně publikovaných v soudní databázi. Prvotní příčinou je to, že se soudce Vladimír Veselý loni při obědě setkal se znalcem, který se podílel na revizní analýze v Kramného kauze. Mimoděk si tehdy vyslechl jeho náhled na případ.

| ČTK |Zprávy z domova

Ústavní soud zrušil část verdiktu, který otevřel soudcům cestu k dorovnání platů

Ústavní soud zrušil část průlomového verdiktu Nejvyššího soudu. Ten soudcům předloni otevřel cestu ke zpětnému dorovnání příjmů kvůli tomu, že v minulosti dostávali nižší násobek průměrné mzdy. Podle dnešního nálezu soudci nárok na zpětné dorovnání nemají. Úspěšnou stížnost podalo vedení Okresního soudu pro Brno-venkov po konzultaci s ministerstvem spravedlnosti.

| ČRo, Štěpán Macháček |Zprávy ze světa

Čistka v turecké justici. Úřady zbavily po pokusu o převrat funkce 2700 soudců

Po zmařeném pokusu o vojenský převrat začíná turecká vláda s rozsáhlými čistkami. Více než 2700 soudců propustila ze služby. O funkci přišlo také deset členů nejvyššího orgánu, který na činnost soudů dohlíží. Policie už pozatýkala bezmála tři tisíce důstojníků a vojáků, kteří se na převratu podíleli. Prezident Recep Tayyip Erdogan zmínil možnost obnovení trestu smrti v zemi.