Valachová chce po FAČR zprávu o financování, další svazy dostanou zálohu

Ministryně školství Kateřina Valachová a Národní rada pro sport vyzvaly Fotbalovou asociaci ČR k předložení podrobné zprávy o vnitřním financování. Teprve po prostudování tohoto dokumentu se bude řešit další postup financování fotbalu poté, co FAČR a její předseda Miroslav Pelta byli obviněni ze zneužívání dotací.

Tento článek je více než rok starý.

Praha (Aktualizováno: 14:15 12. 5. 2017) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda Českého olympijského výboru (ČOV) Jiří Kejval, ministryně školství, mládeže a tělovýchovy Kateřina Valachová a sportovní ředitel ČOV Martin Doktor vystoupili 12. května v Praze na tiskové konferenci po jednání Národní rady pro sport.

Předseda Českého olympijského výboru (ČOV) Jiří Kejval, ministryně školství, mládeže a tělovýchovy Kateřina Valachová a sportovní ředitel ČOV Martin Doktor vystoupili 12. května v Praze na tiskové konferenci po jednání Národní rady pro sport. | Zdroj: ČTK

"Vyslechli jsme zástupce fotbalové asociace, kteří podali své vysvětlení aktuální situace. Rada je vyzvala, aby asociace bezodkladně předložila podrobnou zprávu o vnitřním financování," řekla Valachová na dnešní tiskové konferenci po zasedání rady. "Do té doby, než tuto zprávu prozkoumáme, nebudeme postupovat dál v otázce, jak bude FAČR financována," dodala.

Ostatním sportovním svazů by do června měla doputovat záloha ve výši 50 procent loňských dotací, než nově složené komise dotační programy prověří.

To kdybyste mi nedali, umřu, naléhal Pelta podle policie na náměstkyni kvůli dotaci

Číst článek

Ministryně už v úterý naznačila, že vzhledem k tomu, že je FAČR obviněna jako právnická osoba, bude mít problém přijímat dotace. A nebude možné garantovat, že jí finanční prostředky poplynou. Asociace na to reagovala, že by šlo o likvidační rozhodnutí.

FAČR v nedávném prohlášení uvedla, že loni hospodařila s vyrovnaným rozpočtem 949 milionů korun, na letošní rok má plánovaný vyrovnaný rozpočet ve výši 968 milionů. Z toho mělo být 632 milionů korun právě z dotací ministerstva školství.

Fotbalová asociace je stíhána spolu s Peltou, náměstkyní ministryně školství Simonou Kratochvílovou a bývalým šéfem ministerského odboru Zdeňkem Břízou kvůli zneužití pravomocí úřední osoby, sjednání výhody při zadání veřejné zakázky a porušení povinnosti při správě cizího majetku. Asociace jakékoliv provinění odmítá.

Podle informací médií Pelta zneužíval zejména investiční program, když se s Kratochvílovou domlouval, které projekty získají dotace, a tím si upevňoval svou moc. Tento program byl zrušen. O novém bude rozhodovat nová komise. Vyhlášen má být v nejbližší době.

Nepřijímejte demisi Valachové, vyzval premiéra Kejval

Národní rada pro sport ministryni spontánně podpořila, řekl novinářům po jednání předseda Českého olympijského výboru Jiří Kejval. "Paní ministryně, tak jak to my vnímáme, ve finále doplatila na to, že se snažila ve financování sportu nastavit naprosto jasná a pevná pravidla rozdělování peněz, kde by vlivy jednotlivců byly minimální. Z hlediska nastavení prostředí ve sportu jsme přesvědčeni, že jednala velmi dobře a kulturu ve sportu posunula kupředu, i když to dneska tak nemusí vypadat," uvedl.

Sportovci nechtějí, aby Valachová ve funkci skončila. "Národní rada pro sport mě jednohlasně pověřila k tomu, abych vyzval premiéra republiky, aby nepřijímal demisi paní mistryně. Myslíme si, že by bylo velmi dobře, aby paní mistryně svoji misi dokončila," prohlásil Kejval.

Valachová podá demisi. 'Nechci být trapnou záminkou Babišovi,' zdůvodnila svůj konec

Číst článek

Valachová neví, zda postoj sportovců na jejím odchodu něco změní. "Já se přiznám, že jsem moc neměla čas nad tím ani přemýšlet, protože sama jsem byla tou situací překvapená. Já budu s panem premiérem mluvit dnes odpoledne. Nechci v tuto chvíli komentovat. Mám demisi připravenou a podám ji panu premiérovi," řekla.

Valachová v úterý ohlásila svou rezignaci s vysvětlením, že nechce dávat ministru financí Andreji Babišovi (ANO) záminku k odvádění pozornosti od jeho problémů a útokům na ČSSD. Její bývalá náměstkyně Kratochvílová je podezřelá, že se se šéfem fotbalového svazu Miroslavem Peltou domlouvala na rozdělování investičních dotací.

 

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme