Starost o V. Havla byla dobrovolná služba, splácení občanského dluhu, říkají boromejky

Boromejka patří tam, kde jsou trpící, chudí či nemocní, tedy ti, kteří potřebují pomoc a útěchu. Řádové sestry boromejky se staraly i o Václava Havla. A to do jeho posledních chvil.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sestra Angelika mluvila o svém rozhodnutí vstoupit do Kongregace Milosrdných sester svatého Karla Boromejského | Foto: Šárka Ševčíková

„Pan arcibiskup, který byl přítelem Václava Havla, dal tip paní Havlové a byla to vlastně naše dobrovolná služba. Matka to přijala jako dobrovolnou službu a v podstatě jisté splácení občanského dluhu. I osobně jsem to tak cítila, že mu mnoho dlužíme,“ říká členka Kongregace Milosrdných sester sv. Karla Boromejského Angelika Pintířová.

Řádové sestry boromejky působí v Čechách už přes 170 let, pracují především v oblasti zdravotnictví, charity a sociálních služeb. Na okraji pražského sídliště Řepy otevřely domov pokojného stáří.

Přehrát

00:00 / 00:00

Řádové sestry boromejky Angelika Pintířová a Evangelista Motáňová se staraly o Václava Havla.

„Naše zařízení se stará o lidi nemocné, přestárlé. Pak součástí domova svatého Karla je také komunita našich sester, z nichž většina už je pokročilého věku, takže tam mám možnost se o ně starat nejen po stránce zdravotní, ale i takové lidské,“ dodává sestra Evangelista Motáňová.

Jejich černobílý oděv dobře znají také pacienti petřínské nemocnice, která stojí právě zásluhou kongregace. Zakládaly ji v polovině 19. století. Po listopadu 1989 se sem znovu vrátily a zpočátku tu budily rozruch.

Přehrát

00:00 / 00:00

Rozhovor s řádovými sestrami Angelikou Pintířovou a Evangelistou Motáňovou z Kongregace Milosrdných sester svatého Karla Boromejského o tom, jak se pomáhaly starat o Václava Havla na Hrádečku i o smyslu a poslání práce řádových sester

Neradostné časy nastaly boromejkám v dobách socialismu, kongregace se neubránila nařčení z kolaborace, v polovině srpna 1952 byly sestry deportovány buď do internačního tábora, nebo přiděleny na dělnickou práci do továren.

Náprava nastala až po listopadu 1989.

Eva Rajlichová, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme