Starostové pochodem prosazují novelu o rozpočtovém určení daní

Zástupci samospráv se sešli v Praze k pochodu za přijetí novely zákona o rozpočtovém určení daní. Vyvrcholit má před úřadem vlády, kde chtějí předat své požadavky premiérovi Petru Nečasovi.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Finance | Foto: Free Digital Photos

Na náměstí také podepisují výzvu premiérovi. Starostové mají pocit, že současné rozdělování daní je nespravedlivé vůči malým obcím. Poukazují na to, že 4 největší města Česka si rozdělí prakticky 40 procent z celkového objemu financí. Argumentem velkých měst je nutnost správy celorepublikové infrastruktury.

Přehrát

00:00 / 00:00

Přípravy manifestačního pochodu starostů popsal ve Světě o desáté reportér jan Herget

Změna v rozpočtovém určení daní, kterou navrhlo ministerstvo financí, má snížit rozdíl mezi nejchudšími obcemi a nejbohatšími městy ve výnosu sdílených daní na jednoho obyvatele.

Největší nárůst výnosu ze sdílených daní na obyvatele by se měl týkat právě obcí od 2000 do 10.000 obyvatel. Napomoci tomu má změna kritérií, když jako nové bude například zavedeno kritérium počtu dětí v mateřských a základních školách v obci, které bude mít ve výpočtu váhu sedmi procent.

ODS ale už koncem srpna odmítla, aby novela byla provedena na úkor největších měst - Prahy, Brna, Ostravy a Plzně. Jejich primátoři z řad ODS a ČSSD chystanou změnu kritizují už delší dobu. Senátoři ODS už vyzvali ministerstvo financí, aby navýšilo příjmy menších obcí a měst snížením dotací a s nimi spojené administrativy.

Milan Kopp, Jan Herget Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme