Stát kontroluje majetek bývalých politiků a jejich rodin

Stát tiše rozjel kontroly majetku zbohatlíků z politiky, píše server Aktuálně.cz. Ti, kteří ke svému bohatství přišli nelegálně, tak před sebou tedy nemusí mít jen zářnou budoucnost. Finanční analytický útvar ministerstva financí se totiž rozhodl zjistit, jak tito lidé k rozsáhlým majetkům přišli.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poslanecká sněmovna

Poslanecká sněmovna | Foto: Tomáš Adamec

"Úřad udělá kontrolu majetku a porovná jej s daňovými výkazy na finančních úřadech. Pokud částky nebudou odpovídat, bude to jasný signál zabývat se případem dál. Ten pak může skončit řízením v oblasti daňových nedoplatků nebo trestním oznámením pro praní špinavých peněz," uvádí úředník ministerstva financí detailně obeznámený s prověrkami majetků.

Přehrát

00:00 / 00:00

O kontrole majetu politiků mluvil na Rádiu Česko

Na prověrky podezřelých osob se zaměřil Finanční analytický útvar ministerstva financí, který má při zkoumání majetku největší možnosti získat potřebné informace. Dokáže totiž získat a propojit informace z bankovních účtů, od celníků i finančních úřadů, ale také od policie, tajných služeb nebo třeba auditorů a advokátů.

Důležité je, že úřad nebude prověřovat jen majetek podezřelých osob, ale také jejich manželek a dalších příbuzných.

„Je to krok, který hodnotíme velmi pozitivně. Je to krok, o který se úřady mohly pokusit již dříve, je ale dobré, že se tím zabývají alespoň teď. Otázkou samozřejmě je, zda se v průběhu tohoto procesu neukážou nějaké právní předpisy, které budou znemožňovat především udělení sankce při zjištění majetku, který neprošel zdaněním,“ říká předseda správní rady Transparency International Václav Láska a dodává:

„I kdyby se ale ukázalo, že někde legislativa chybí, bude to podnětem k tomu, aby se doplnila nebo narovnala. Alespoň se ukáže, jestli současná vláda a současní politici, kteří jsou u moci, myslí proklamovaný boj proti korupci vážně. Toto pro ně bude skutečný test.“

Premiér milionářem

Podle Lásky by se mělo začít těmi nejkřiklavějšími případy. Jedná se například o exministra životního prostředí Libora Ambrozka nebo expremiéra Stanislava Grosse, o kterém se často píše v souvislosti s dalším přikupováním nemovitostí. Pokud se nezačne s těmito osobnostmi, ztratí úřad u veřejnosti podle Lásky důvěru.

Podle bezpečnostního experta sociálních demokratů a někdejšího ministra vnitra Františka Bublana je porovnání majetků a příjmů jednoznačně nejsilnější nástroj proti korupci. Bublan dává za příklad třeba Francii. Tamní ministři, jejich náměstci, vyšší úředníci a další lidé ze státní správy jsou zavedeni v počítačovém systému, kde se scházejí informace o jejich majetku z katastru nemovitostí, bank či pojišťoven. Současně je v systému evidence jejich příjmů.

„A pokud se objeví nějaká nesrovnalost, stroj to jméno vyplivne a začne vyšetřování. Ale nedělá to člověk a nelze do toho systému zasáhnout,“ uvedl Bublan.

Naďa Bělovská, Jan Piroch Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme