Střílející policista z Mělníka do vězení nepůjde

Bývalý policista Vladislav Patera, který vloni omylem zastřelil chodkyni, do vězení nepůjde. Okresní soud v Mělníku mu totiž za tento čin udělil pouze podmíněný trest vězení na dva roky. Navrch musí Patera zaplatit 50 tisíc korun a má zakázáno vykonávat zaměstnání v ozbrojených složkách. Obžaloba původně pro policistu navrhovala dva a půl roku nepodmíněně.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

policejní akce | Foto: Jan Rosenauer

Podle soudkyně Marcely Buštové má podmíněný trest především výchovnou funkci. "Byl uložen trest výchovný a byl uložen po zhodnocení osoby pachatele, který nebyl dosud trestán a je hodnocen dobře. Lze tedy dle názoru soudu předpokládat, že značným trestem pro tohoto obžalovného je skutečnost, že usmrtil člověka".

Vladislav Patera si ponechal lhůtu na odvolání, rozsudek ani svůj čin nechtěl při odchodu ze soudní síně nijak komentovat. Státní zástupkyně Jaromíra Petrášová se ale na místě odvolala.

Podle ní totiž podmíněný trest není přiměřený společenské nebezpečnosti jednání bývalého policisty. "Já s výrokem o trestu spokojena nejsem, proto jsem také ohlásila odvolání. To znamená, že budu požadovat vyslovení nepodmíněného trestu," řekla zpravodaji Radiožurnálu Petrášová s tím, že bude na soudu vyšší instance jak rozhodne.

Hlavní líčení začalo v devět hodin a v následujících dvou hodinách pronesla svou závěrečnou řeč státní zástupkyně a zmocněnec poškozené rodiny. Ve svých projevech upozornili na fakt, že dopravní policista použil zbraň na zcela nevhodném místě uprostřed rušné křižovatky. Jeho čin pak mohl být motivován i snahou zlepšit si postavení u policie. Obžaloba zpochybnila samotný důvod k pronásledování podezřelého vozidla a tím i jeho zastavení pomocí střelby s tragickým koncem.

Dvoučlenná policejní hlídka pronásledovala 16. července odcizený volkswagen od Vysoké Libně na Mělnicku do Mělníka. Kolem 09:00 auta vjela do města rychlostí asi 150 kilometrů v hodině. Pronásledovaný projel policejními zátarasy, vjížděl na chodník a ohrožoval chodce.

Policisté se nejprve snažili bezúspěšně zastavit vůz řízený lupičem pomocí zátaras. Vladislav Patera se poté rozhodl použít služební zbraň. Osudný výstřel padl u rušné křižovatky Mladoboleslavské a Kokořínské ulice. Po střelbě policisté vůz pronásledovali do městské části Vehlovice. Našli ho na lesní cestě, pachatele ale nedopadli.

Patera minulý týden před soudem tvrdil, že vystřelil jednou do vzduchu, osudná druhá rána pak podle něj vyšla omylem při prudkém brždění policejního vozu. Soudní znalci ale jeho výpověď později zpochybnili, výstřel podle nich nesměřoval do země, ale vodorovně přímo k chodkyni. Bývalému policistovi, který odešel ze služebního poměru na vlastní žádost, hrozil až pětiletý trest odnětí svobody.

Ladislav Pavlík, Marika Táborská, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme