Studenti a rodiče protestovali kvůli slučování turnovských škol

V Turnově manifestovali studenti Obchodní akademie a Hotelové školy proti sloučení s tamní střední integrovanou školou. V rámci redukce sítě vzdělávacích zařízení o tom rozhodli krajští zastupitelé, kteří tak reagují na klesající počet studentů na středních školách a učilištích.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

protest studentů v Turnově | Zdroj: ČTK

Studenti jsou rozhodnutí udělat všechno pro záchranu své prestižní školy. Tvrdí, že sloučení nepřinese nic dobrého a nesouhlasí s ním. Podle nich by si škola měla uchovat své obory i jméno.

Až na manifestaci se studenti dozvěděli, že jejich protest měl smysl. Zástupci kraje se s městem Turnov narychlo domluvili, že se sloučení oddálí až k 1. lednu 2008 a v názvu společné školy zůstane zachováno jméno Obchodní akademie a Hotelová škola.

Asi tři stovky pobouřených mladých lidí a jejich rodiče to ale neuspokojilo. "Vyslechli jsme názor pana zastupitele kraje, že na všem špatném máme hledat to lepší. Tohle to lepší samozřejmě je, ale není to to, co jsme chtěli. Je to ústupek, ale budeme bojovat dál," zdůraznila studentka Lucie Špinková.

V Libereckém kraji má při optimalizaci středních škol a učilišť zaniknout čtvrtina ze 48 škol. Ještě na počátku letošního roku se ale mluvilo o zániku 15 školských zařízení. Kraj záměr optimalizace schválil, nyní však bude ještě projednávat osudy jednotlivých škol samostatně. Optimalizace přitom už v podstatě začala, když 1. dubna sloučil kraj Střední školu lesnickou v Hejnicích se Střední školou hospodářskou ve Frýdlantu.

Hlavním důvodem slučování škol je úbytek žáků a vysoké náklady na provoz často zastaralých budov. Kraj očekává do pěti let úbytek studentů o třetinu. Zatímco dnes jich je zhruba 22.500, v roce 2011 jich podle statistických údajů má být jen 16.000. Současná kapacita středních škol a učilišť je ale dvojnásobná.

Ivana Bernáthová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme