Studentům podražily koleje

Vysoké školy letos zavádějí nový systém přidělování kolejí. Peníze už nedostávají školy ve formě dotace na provoz kolejí, ale samotní studenti, a to jako ubytovací stipendium. Na Vysokém učení technickém v Brně o ně mohou studenti žádat do konce tohoto měsíce.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

panelové sídliště | Foto: Jan Rosenauer

Podle kancléřky školy Jitky Vanýskové budou studenti dostávat 550 korun měsíčně, musí ale počítat s tím, že kolejné bude dražší než dříve. "Samozřejmě, že koleje zdražily, protože nedostaly dotace na lůžko, takže musely jít na ekonomické ceny. Veškeré náklady na ubytování teď hradí z kolejného, takže naše koleje VÚT v Brně zdražily o nějakých 700 až 900 korun," upřesnila.

Nový systém je spravedlivější. Zatímco dříve dotaci od státu využili jen studenti ubytovaní na kolejích, nyní je i pro ty, kdo si najdou bydlení v soukromí. "Studenti většinou hledají byty větší. Domluví se více studentů a hledají byty 3+1, kde bydlí čtyři až pět studentů. Ty ceny se pohybují kolem deseti tisíc," přiblížil situaci v Praze Michal Marek z realitní kanceláře Evropa.

Doplnil, že pokud studenti chtějí menší byt, tak se dá sehnat samostatný byt kolem šesti osmi tisíc korun za měsíc plus poplatky. "Těch bytů je dostatek, většinou se jedná o panelákové byty na sídlištích na okraji Prahy," dodal.

Jaroslav Skalický Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme