Od 1. května 2025 se mění pravidla pro placení rozhlasového poplatku. Více informací zde.

Prymula dostal velkou lekci, zaznělo během poslední předvolební superdebaty Českého rozhlasu

V pátek 2. října odvysílal Český rozhlas v čase 12.30 až 13.59 poslední předvolební superdebatu, moderoval ji Jan Pokorný. Debaty se zúčastnili Radek Vondráček (ANO), Petr Fiala (ODS), Ivan Bartoš (Piráti), Robin Povšík (ČSSD), Tomio Okamura (SPD), Vojtěch Filip (KSČM), Markéta Pekarová Adamová (TOP 09), Vít Rakušan (STAN) a Marian Jurečka (KDU-ČSL).

Aktualizováno Praha (Aktualizováno: 17:37 2. 10. 2020) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiér Andrej Babiš (ANO) se debaty nemohl zúčastnit, protože zastupuje Českou republiku na dvoudenním summitu Evropské unie. Zastoupil ho proto za hnutí ANO předseda sněmovny Radek Vondráček. Z debaty se také omluvil předseda ČSSD a ministr vnitra Jan Hamáček, důvod absence neuvedl. Ve studiu ho proto za sociální demokracii zastoupil Robin Povšík, předseda středočeské organizace ČSSD a kandidát na hejtmana ve Středočeském kraji.

Volby 2020

Sčítání volebních výsledků můžete sledovat na hlavní stránce iROZHLAS v sobotu 3. října a 10. října po 14 hodině. Volební speciály s podrobnými výsledky a přehledy naleznete zde:

V první části debaty probírali zástupci stran koronavirus, jako ústřední téma letošních krajských voleb. Shodli se na tom, že pandemie a s ní spojené výzvy pro zdravotnictví a ekonomiku hlavním tématem voleb budou. Vidí ale i další společné problémy, které kraje trápí.

Jako nejvýznamnější uváděli kvalitu dopravní infrastruktury, vzdělávání, zdravotnictví. Dále sociální služby nebo životní prostředí a s ním spojené sucho.

Spolupráce mezi stranami

Zástupci opozičních stran se shodli, že jsou připraveni konstruktivně jednat s vládní koalicí. Obviňovali ale premiéra Babiše z nedostatečné vstřícnosti v komunikaci. Zástupce vládního hnutí ANO Radek Vondráček se ale ohradil, že opozice pravidelně zdržuje sněmovní jednání. „Já mám pocit, že chodím do jiné Poslanecké sněmovny,“ řekl v reakci na poznámky opozičních lídrů. Následně ale návrh spolupráce podpořil.

Podle svých slov bude Vondráček apelovat na premiéra Babiše kvůli „nedůstojné interpelaci“ na ministra zdravotnictví Romana Prymulu (za ANO). Prymulovo prohlášení, že v restauracích bude nutné se zaregistrovat, premiér následně vyvrátil. Podle Vondráčka je Prymula „čerstvý politik“. „Neví, že každá věta je podrobena pečlivému přezkumu a že nemůže vznášet nějaké hypotézy. Ale to se naučí během okamžiku, tohle byla velká lekce a v zápětí to dementoval,“ uvedl.

Ve zbytku debaty došlo na diskuzi o možných spolupracích mezi stranami v krajích. Debatující se také věnovali vládním programům na podporu podniků a pracovníků v koronavirové krizi. V závěru probírali zástupci parlamentních stran roli Senátu.

Výroky jednotlivých lídrů, respektive jejich zástupců, si přečtěte pod online reportáží.

Online reportáž

  • ANO

    KOLOVRATNÍKOVA REAKCE. V Pardubickém kraji zvítězilo hnutí ANO, má 11 mandátů, o 1 křeslo méně, než při posledních volbách. Lídr kandidátky Martin Kolovratník spokojený není. „Vítězství je radost, ale je to výhra malá. Každopádně přes 32500 hlasů - to jsou tři pardubické arény. Nepromarníme je a budeme pro ně pracovat. Ať v koalici nebo opozici - dá se dokázat mnohé. Těšíme se na to," napsal na twitteru.

  • KOALICE VE ZLÍNSKÉM KRAJI? Piráti ve Zlínském kraji nevylučují koaliční spolupráci s hnutím ANO, které volby v kraji vyhrálo. Radiožurnálu to řekla zlínská volební lídryně Pirátů Hana Ančincová: „Na celostátní úrovní si s ANO úplně nerozumíme, to je známo. Ale regionální úroveň je úplně jiná. A už před volbami jsme deklarovali, že je pro nás rozhodující, jak se strany postaví k otázce nové nemocnice. A v ní si úplně nerozumíme s KDU-ČSL a STAN.“ Podle ní strana teprve zahájila povolební vyjednávání, jako první se chtějí Piráti sejít právě s vítězem voleb.

  • ZIMOLOVO NOVÉ HNUTÍ. Jihočeské hnutí Změna 2020 někdejšího jihočeského hejtmana a bývalého místopředsedy ČSSD Jiřího Zimoly v podzimních krajských volbách získalo 1,91 procenta hlasů.


    Foto: iROZHLAS

  • PENÍZE ZA MANDÁTY. Za zastupitelské mandáty získané v letošních krajských volbách dostane nejvíc peněz opět hnutí ANO. Bude mu náležet roční příspěvek od státu 44,5 milionu korun. Výrazně si kvůli propadu pohorší ČSSD a KSČM. Více si přečtěte v článku .

  • KARLOVARSKÝ KRAJ. V Karlovarském kraji začalo ANO jednat o koalici s ODS, Místními a SNK1. V zastupitelstvu by tak mělo 24 hlasů ze 45. Dohoda zatím není jistá.

  • NEJVYŠŠÍ VOLEBNÍ ÚČAST. Nejvyšší volební účast v krajských volbách v Plzeňském kraji měla tradičně nejmenší obec v kraji a jedna z nejmenších v Česku Čilá na Rokycansku. Hlas tam odevzdalo 94,12 procenta voličů, což bylo nejvíce v celé České republice.

  • ČSSD

    ZŮSTANE ŠMARDA MÍSTOPŘEDSEDOU? Pokud Michal Šmarda z ČSSD v senátních volbách neuspěje, nehodlá už na lednovém sjezdu obhajovat post místopředsedy strany. Řekl to v rozhovoru pro Deník N . Výsledek sociální demokracie v krajských volbách je pak podle něj hodně slabý.


    Foto: iROZHLAS

  • PARDUBICKÝ KRAJ. Čtyři politické subjekty, které se v sobotu předběžně dohodly na koaliční spolupráci ve vedení Pardubického kraje, dnes pokračovaly v dalším jednání. Uskupení 3PK - Pro prosperující Pardubický kraj tvořené ČSSD a hnutím Společně pro kraj, ODS s TOP 09, Koalice pro Pardubický kraj a STAN chtějí v pondělí podepsat společné memorandum, uvedl hejtman Martin Netolický (ČSSD).

  • iROZHLAS

    ROZHOVOR S NETOLICKÝM. Hejtman Pardubického kraje Martin Netolický o povolebním vyjednávání: „Nedivím se, že celá řada regionálních uskupení nechce mít nic společného s hnutím ANO. Je to vůdcovské hnutí, autoritativně vedené, a pan premiér nepatří mezi nejpříjemnější lidi pod sluncem.“ Přečtěte si celý rozhovor .

  • OBCHÁZENÍ VÍTĚZE VOLEB? Lídra vítězného jihomoravského ANO Bohumila Šimka nepřekvapilo, že po volbách oznámili dohodu na koalici zástupci KDU-ČSL, Pirátů, ODS se Svobodnými a Starostů pro jižní Moravu. Nynější hejtman Šimek řekl, že je teď trend obcházet vítěze voleb. Novým hejtmanem má být Jan Grolich (KDU-ČSL).

  • TOP 09

    PŘEPOČÍTÁNÍ HLASŮ. TOP 09 na Vysočině bude žádat u soudu přepočítání hlasů. Podle oficiálních výsledků jí chyběl jeden jediný hlas k tomu, aby se do krajského zastupitelstva dostala. Někteří voliči strany podle jedničky kandidátky Zdeňka Dvořáka odhalili ve výsledcích svých okrsků nesrovnalosti. Informuje o tom server Aktuálně.cz .

  • Důležité

    KOALICE VE STŘEDOČESKÉM KRAJI. Na vytvoření koalice ve středočeském kraji se zatím ústně dohodli STAN, ODS, Piráti a Spojenci – TOP 09, Hlas, Zelení. V 65členném zastupitelstvu budou mít 50 křesel. Hejtmankou bude Petra Pecková (STAN). Informovala o tom ČT24. Začínají pracovat na programovém prohlášení. Dosud vládnoucí ANO bude v opozici. „Dohodli jsme na vytvoření velké společné koalice, tedy STAN, ODS, Pirátů a Spojenců. Domluvili jsme se na obsazení jednotlivých postů v radě, ve výborech a komisích,“ upřesnila Pecková pro Radiožurnál. 

  • Plus

    Z VYSÍLÁNÍ ČESKÉHO ROZHLASU PLUS.

  • KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ. Piráti v Královéhradeckém kraji dostali podle hejtmana Jiřího Štěpána (ČSSD) nabídku na post hejtmana v případné koalici s ANO a ČSSD. Piráti to nekomentovali.

  • SPOLEČNÝ KLUB. Starostové pro jižní Moravu a ODS s podporou Svobodných vytvářejí společný zastupitelský klub v jihomoravském zastupitelstvu. ČTK to dnes řekli lídři Starostů František Lukl a ODS Jiří Nantl.

  • NEÚSPĚCH ZIMOLOVA HNUTÍ. Ani ne dvě procenta hlasů získala v krajských volbách Změna 2020, politický subjekt sestavený z lidí kolem bývalého jihočeského hejtmana Jiřího Zimoly. Lídr Změny 2020 Stanislav Mrvka čekal v krajských volbách lepší výsledek. ČTK řekl, že příčin nízkého zisku 1,91 procenta hlasů bylo několik. Zimolu se ČTK zatím nepovedlo kontaktovat.

  • SOUBOJ V OKRESU KLADNO.

  • JEDNÁNÍ O KOALICI V JIHOMORAVSKÉM KRAJI.

  • KRAJSKÉ KOALICE. Den po volbách se vytvořila vládnoucí koalice ve Středočeském kraji. Dohodli se na ní vítězní Starostové s druhou ODS, doplní je ještě Piráti a koalice s názvem Spojenci, kterou tvoří zástupci TOP 09, hnutí Hlas a Zelených. V 65členném zastupitelstvu budou mít 50 křesel. Hejtmankou bude Petra Pecková (STAN). Krajské vlády se rodí i jinde. Shrnutí najdete v článku .

  • Vážení čtenáři a čtenářky, pro tuto chvíli online reportáž serveru iROZHLAS.cz k volebnímu dění končí. Děkujeme, že jste ho s námi sledovali. Povolební vyjednávání o koalicích najdete dále v článcích. A další volební online reportáž spustíme příští týden k druhému kolu voleb do Senátu. Přejeme dobrou noc.

Načíst další

Povšík: Vláda se o lidi postarala

„Koronavirus volby ovlivní minimálně z hlediska účasti. Pandemická krize ale ukázala, jak se kraje dokázaly dobře postarat o občany nejen v sociální oblasti,“ chválí v debatě Plusu A Radiožurnálu předseda středočeské organizace ČSSD Robin Povšík. Šéf sociální demokracie Jan Hamáček se z debaty omluvil.

Robin Povšík (ČSSD), kandidát na hejtmana | Foto: Khalil Baalbaki | Zdroj: Český rozhlas

Podle Povšíka není pravda, že by vláda s opozicí nekomunikovala. „Nebo že by si vláda na sebe stahovala veškerou pozornost. Normálně se řádně pracuje, komunikuje se s kraji a se všemi partnery.“

Sociální demokrat oponuje, že vláda pomoc potřebným poskytla. „Bylo ošetřovné, navíc rozšířeno na živnostníky, odpuštění odvodů a tak dále. Samozřejmě, že se situace vyvíjí a je potřeba přicházet s iniciativami pro pracující v pohostinství a kultuře.“

Okamura: Vláda kašle na lidi v turismu

Předseda SPD Tomio Okamura ale připomíná, že „obrovské množství lidí“ kvůli koronakrizi přišlo o práci. „Navrhli jsme ve sněmovně 46 návrhů na finanční pomoc lidem, na to vláda zapomíná, protože lidé nemají peníze.“

Předseda SPD Tomio Okamura | Foto: Khalil Baalbaki | Zdroj: Český rozhlas

Lidem prý chybí pocit bezpečí, jistoty a plán, co bude dál. „Měli bychom spojit rozdělený národ, sednout si a začít spolupracovat.“

Šéf SPD dodává, že z vlastní zkušenosti z cestovního ruchu vláda tomuto rezortu nepomohla. „Tam nezaměstnanost stoupá a vláda se na těchto 240 tisíc lidí vykašlala a situace je tam šílená.“

„Jsme konstruktivní strana a chceme pracovat s jakoukoliv stranou, která nám pomůže s prosazováním našeho programu a nebude mít v řadách korupční politiky,“ naznačuje povolební preference strany její předseda.

Adamová: Kraj od kraje stejné problémy

„Kraj od kraje vidíme stejné problémy. Všude je potřeba pohnout s kvalitou vzdělávání, dalším problémem je sucho a životní prostředí obecně,“ říká předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.

Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová během předvolební superdebaty lídrů parlamentních stran na Radiožurnálu a Plusu | Foto: Khalil Baalbaki | Zdroj: Český rozhlas

Odmítá, že by TOP 09 dělala na rozdíl od vlády z pandemie politické téma. „Snažíme se lidem pomáhat vyrovnat se s tíživou situací. V září jsme přišli s devíti konkrétními návrhy, co má dělat vláda a ani jednu vláda nedělá.“

„Zásadní je, aby nově zvolení politici byli schopni hned naskočit a řešit aktuální problémy na krajích, a ne jen věci spojené s covidem,“ dodává politička.

Fiala: Volme osobnosti a dobré projekty

Předseda Občanské demokratické strany Petr Fiala věří, že lidé teď mají možnost poslat do vedení krajů skutečné osobnosti, které dokážou připravit dobré projekty a které pomohou se vyrovnat i s koronavirovou pandemií.

Předseda ODS Petr Fiala během předvolební superdebaty lídrů parlamentních stran na Radiožurnálu a Plusu | Foto: Khalil Baalbaki | Zdroj: Český rozhlas

„Za 30 let tu žádná vláda neměla tak konstruktivní opozici, jako jsem to předváděli na jaře. Chtěli jsme se i scházet s premiérem, ale to nevyšlo, ne z naší strany,“ dodává občanský demokrat.

Podle něj nabízí ODS v krajských volbách velmi silné týmy. „V devíti krajích jdeme dohromady s podporou jiných stran, abychom udělali lidem dobrou nabídku a mohli prosazovat dobré projekty pro kraje.“

Rakušan: STAN zaznamená velký úspěch

„Krajské volby rozhodně nepovažujeme za volby druhého řádu. Zastupitelstvo rozhoduje o školství, zdravotnictví, silnicích a dalších stěžejních tématech s dopady na kvalitu života lidí v regionu,“ upozorňuje předseda hnutí STAN Vít Rakušan.

Vít Rakušan, předseda hnutí STAN | Foto: Khalil Baalbaki | Zdroj: Český rozhlas

A kritizuje atmosféru, kterou vláda ve společnosti vytvořila. „Je to atmosféra zmatku, strachu, chaosu, která na určitých krajích byla umocněna tím, jak se vláda nehorázně chovala k nakaženým.“

„Skutečně si přeji, aby přišlo volit co nejvíce lidí, protože pak je to reprezentativní výsledek nálady ve společnosti. Věřím, že naše hnutí zaznamená velký úspěch v těchto volbách při jakékoliv volební účasti,“ shrnuje Rakušan.

Vondráček: Nikoho nestrašíme

Místopředseda hnutí ANO Radek Vondráček, který v debatě Plusu zastoupil šéfa hnutí Andreje Babiše (ANO), odmítá, že by vláda koronavirovou pandemií strašila: „Na tiskových konferencích mnohokrát padla slova uklidnění, je snaha to společně zvládnout.“

Na snímku zleva předseda Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky Radek Vondráček (ANO), lídr ODS Petr Fiala a předseda hnutí STAN Vít Rakušan. | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: Český rozhlas

„Snaha o společném postupu opozice s vládou je do jisté míry deklarovaná. KDU-ČSL byla první, která rozbila dohodu ostatních osmi strano scházení se v polovičním formátu.“

Kritiku na adresu premiéra Babiše, že odlišný názor v diskuzi považuje za projev nepřátelství, Vondráček odmítá. „Když je na něj útočeno, tak útočí taky. Ale nad věcnými tématy se určitě společná řeč vede.“

„Rozhodně bychom se neměli bát obhajovat počet hejtmanství, což je v tuto chvíli pět. A každé plus oslavíme zvlášť,“ konstatuje Radek Vondráček.

Jurečka: Kde jsou „zkušení hospodáři“?

„Když bude kraj dobře fungovat, bude tam dobrý hejtman, tak dokáže spousta věcí. Takže krajské volby jsou v tento okamžik koronavirové krize velmi důležité pro budoucnost České republiky,“ tvrdí předseda KDU-ČSL Marián Jurečka.

Marian Jurečka během předvolební superdebaty lídrů parlamentních stran na Radiožurnálu a Plusu | Foto: Khalil Baalbaki | Zdroj: Český rozhlas

Vadí mu, že vládní hnutí ANO chtělo kraje řídit jako firmu, ale stejně se plýtvá. „Paní hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO) si platí poradce za 541 tisíc korun měsíčně, olomoucký hejtman Ladislav Okleštěk (ANO) účelově dělí zakázky na velkolepé oslavy... Tak kde jsou zmínění zkušení hospodáři?“

„Naše strana je tradičně nejsilnější stranou na komunální úrovni. Máme nejvíce starostů a komunálních politiků obecně. Z nižší volební účasti radost nemám, také bych byl rád, aby lidé k volbám přišli,“ přiznává Jurečka.

Filip: A co zodpovědnost?

„Kromě dopadů koronaviru je druhým tématem těchto voleb nejen v Jihočeském kraji otázka dopravy a dopravní obslužnosti silnic 2. a 3. třídy, případně přivedení velkých dopravních tepen,“ říká předseda KSČM Vojtěch Filip.

Vojtěch Filip, předseda KSČM | Foto: Khalil Baalbaki | Zdroj: Český rozhlas

Komunista by vítal, kdyby existoval jednací formát, při němž by se všech devět předsedů velkých stran shodlo na společném postupu nejen v koronavirové krizi. „Problém je, že opozice nesmí pak ze sebe shodit odpovědnost.“

„Budeme jistě vyjednávat o povolebních koalicích tak, abychom zabezpečili co nejlepší rozvoj kraje. Nevylučujeme nikoho,“ říká Filip.

Bartoš: Krize prohloubila stávající problémy

„Byla Česká republika a její kraje v dobrém stavu předtím, než přišel covid?“ ptá se předseda České pirátské strany Ivan Bartoš. „Bylo dost lékařů? A silnic v dobrém stavu? Koronavirová krize nám ukázala, jak je systém zranitelný, a v zásadních oblastech lidského života problémy prohloubila.“

Ivan Bartoš, předseda Pirátů | Foto: Khalil Baalbaki | Zdroj: Český rozhlas

Přesto je třeba se dívat na koronakrizi jako na šanci. „Podívejme se, co strany plánují v oblasti reálných investic. Hodnoťme, kdo nabízí vizi, a kdo hraje na emoce včetně strachu.“

„My v politice postupuje transparentně už jedenáct let. Před volbami zveřejňujeme povolební strategii včetně podmínek spolupráce, každý se tedy může podívat, co ve kterém kraji Piráti chtějí. Explicitně jsme vyloučili nějaké strany a brzy se uvidí, jestli se podaří postavit na opoziční bázi postavená zastupitelstva,“ dodává Bartoš.

Celou předvolební superdebatu můžete zhlédnout i na facebooku. Proběhlé debaty se týkaly vlivu epidemie na volební účast, významu Senátu a smyslů krajů a hejtmanství.

Vliv epidemie na volební účast

Největšími podporovateli vládních stran – hnutí ANO a ČSSD – jsou senioři. Co když v obavě ze šířící se nákazy nepřijdou k nadcházejícím volbám? Promítne se výkon vlády v době koronakrize do volebních výsledků? Budou voliče v krajských volbách zajímat regionální témata?

Ve třetí předvolební debatě se nad tím zamýšleli hosté Jana Bumby:

  • Jan Kysela, ústavní právník Právnické fakulty Univerzity Karlovy 
  • Jindřich Šídlo, komentátor Seznam Zprávy
  • Martin Buchtík, sociolog a ředitel agentury STEM
  • Eva Lebedová, politoložka z Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci

Význam Senátu

V čem je Senát nezastupitelný a kdy se osvědčil? Proč bývá volební účast do horní komory někdy až nebezpečně nízká? Komu leží Senát v žaludku? Odpovědi nabídla druhá předvolební debata s Tomášem Pancířem.

Hosty byli: 

  • Petr Pithart, bývalý předseda Senátu
  • Eliška Wagnerová, bývalá senátorka a soudkyně Ústavního soudu
  • Stanislav Polčák, europoslanec (STAN)
  • Paulína Tabery, socioložka

O smyslu krajů

  • Už 20 let máme v České republice kraje, kterým vládnou jejich hejtmani a zastupitelé. První předvolební debata (ve středu 9. září) patřila smyslu, kompetencím nebo historii těchto územních celků. 

    Hosty byli:

    • Miloš Petera, náměstek hejtmanky (ČSSD) 
    • Evžen Tošenovský, zastupitel Moravskoslezského kraje (ODS) 
    • Jan Wintr, ústavní právník a docent právnické fakulty UK 
    • Jan Březina, zastupitel města Uničov (nestraník za KDU-ČSL) 

    Moderoval Jan Bumba.

Jan Pokorný, Ondřej Čihák, onz, iROZHLAS.cz Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme