Symbolické uzamčení odstartovalo rekonstrukci historické budovy ČRo
Český rozhlas se stěhuje, ale adresu nemění. Dnes jsme slavnostně zavřeli historickou budovu rozhlasu na Vinohradské 12. Znovu se její brány otevřou až za 18 měsíců. Po tu dobu se bude rekonstruovat. Sídlo rozhlasu totiž od postavení v roce 1932 nikdo pořádně neopravoval. Pracovníci se přestěhovali do už zrekonstruovaného traktu a do přilehlých rozhlasových budov.
Po více než sedmdesáti letech se tak uzavřel vchod do rozhlasu na pražské Vinohradské třídě 12, před nímž se několikrát tvořily dějiny českých zemí. Projít jím budeme moci opět až za dva a půl roku po skončení rekonstrukce.
Právě uzavřená budova začala tehdejšímu Radiojournalu sloužit 10. prosince 1932. Rozhlas ale nebyl v těch dnech jejím jediným uživatelem, bylo tam i poštovní a telegrafní ředitelství. Funkcionalistickou stavbu na rohu Vinohradské a Balbínovy navrhl architekt Bohuslav Sláma.
Budova na Vinohradské třídě byla svědkem mnoha významných událostí. Vždyť pamatuje nejen počátky rozhlasového vysílání, ale i krvavé boje proti nacistům během Pražského povstání v květnových dnech roku 1945, ale i vzdor proti sovětské okupaci v srpnu 1968. Pamětní desky na zdech budovy připomínají oběti těchto událostí i jejich odkaz.
Do roku 2010 na pražských Vinohradech z podnětu generálního ředitele ČRo Václava Kasíka vznikne ucelený rozhlasový komplex ohraničený ulicemi Vinohradská, Balbínova a Římská. Ten bude zároveň důstojným sídlem Českého rozhlasu splňujícím všechny požadavky vzniklé rychlým a vzestupným vývojem, kterým Český rozhlas v posledních letech prošel.