Temelín postihlo od uvedení do provozu 166 poruch, žádná nebyla vážná

Zástupci ČEZu dnes předali premiérovi české vlády zprávu o událostech v jaderné elektrárně Temelín od jejího uvedení do provozu. Ze zprávy vyplývá, že v elektrárně nikdy nedošlo k havárii nebo poruše. Podle mezinárodní osmistupňové škály událostí na jaderných zařízeních zaznamenali v Temelíně pouze události hodnocené stupni "Nula" nebo "Jedna". Přitom podle této osmistupňové škály jsou významnější případy poruchovosti až od stupně čtyři.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jaderná elektrárna Temelín | Foto: ČEZ

Jaderná elektrárna Temelín měla za pět let provozu celkem 166 poruch. Žádná neměla negativní dopady na bezpečnost personálu elektrárny, obyvatel v okolí ani na životní prostředí. Z celkového množství poruch bylo 152 událostí hodnoceno jako odchylka, 14 případů byly anomálie od schváleného režimu. Všechny události spadaly do nejnižších stupňů "Nula" a "Jedna" podle mezinárodní jaderné stupnice.

"My jsme zvolili v podstatě ty největší a nejzávažnější problémy, které se nám na Temelíně staly, neboli události, které lze klasifikovat podle mezinárodní stupnice Ines stupněm nula nebo jedna, takzvané anomálie nebo odchylky. Nikdy na Temelíně nedošlo k havárii nebo nehodě," vysvětlil ředitel divize výroba společnosti ČEZ Jiří Borovec.

Zprávu si před měsícem vyžádali ministři Bursík a Říman, aby mohli objektivně posoudit fungování Státního úřadu pro jadernou bezpečnost.

Zpráva o bezpečnosti Temelína bude pro veřejnost k dispozici na internetovůých stránkách www.cez.cz.

Jitka Hanžlová, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme