Stát chce testy do škol před nákupem vyzkoušet, výjimku na dodání mají stovky firem

Správa státních hmotných rezerv musí pro nákup milionů antigenních testů do škol zajistit atest jejich citlivosti. V nové specifikaci pro čtyři miliony testů to po ní žádá ministerstvo školství. Tendr na další jeden milion testů vypíšou státní hmotné rezervy podle specifikace z měsíc staré zakázky ministerstva vnitra, kterou teď prověřuje centrála proti organizovanému zločinu.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Antigenní testy pro testování žáků ve školách

Antigenní testy pro testování žáků ve školách | Zdroj: ministerstvo vnitra

„Dorazil dopis se specifikací, jaké testy se mají koupit. Konkrétně jde o jeden milion testů podle stejné specifikace, na základě které je kupovalo ministerstvo vnitra, a na čtyři miliony kusů je požadavek nový,“ potvrdil šéf Správy státních hmotných rezerv Pavel Švagr. Termín dodání je prý dvojí: část do konce března a část do poloviny dubna.

Při citlivějším PCR testování ve firmách by pozitivita byla kolem dvou procent, odhaduje Hajdúch

Číst článek

Tendr na nákup milionu testů podle „staré“ specifikace, na základě které zhruba před měsícem vybralo ministerstvo vnitra za dodavatele 3,6 milionu antigenních testů do škol z Číny firmu Tardigrad International Consulting, budou moct státní hmotné rezervy vypsat rychle. Problém ale může nastat u čtyřmilionové dodávky testů podle „nové“ specifikace.

Podle informací Radiožurnálu totiž státní hmotné rezervy budou muset před nákupem získat posouzení citlivosti testů od firem, z nichž budou nakonec vítěze tendru vybírat. Patrně půjde o ty s nejnižší nabídkou. Testy přitom musí provést nezávislý ústav. Není jasné, kolik to bude stát ani jak dlouho to může trvat.

Nekonečný seznam?

Správa státních hmotných rezerv současně v úterý od ministerstva školství obdržela seznam firem, které mají v současnosti výjimku ministerstva zdravotnictví pro takzvané samotestování. „A těch firem už je přes 500,“ uvedl Švagr. Na webu jich má ministerstvo aktuálně uvedených přes 200.

Blatný předloží vládě další plán boje s koronavirem. Uvolnění opatření se neočekává

Číst článek

Švagr prý zatím netuší, zda bude třeba oslovovat všechny firmy s výjimkou, nebo se specifikace vztahují jen na některé z nich. Zároveň v tuto chvíli není ani jasné, zda je seznam finální. Ještě poslední únorový týden přitom mělo výjimku pro takzvané samotestování jen 12 společností.

Správa státních hmotných rezerv chce o podobě tendru ještě jednat. „Je to o další debatě,“ přiznal Švagr s tím, že osloví jak ministerstvo školství, tak ministerstvo zdravotnictví, aby společně nákup doladili. Právě resort ministra Jana Blatného (za ANO), jehož vyjádření zjišťujeme, totiž dvojí specifikaci pro ministerstvo školství připravoval.

Z původního tendru ministerstva vnitra do Česka dosud dorazily dva miliony antigenních testů od čínské společnosti Lepu Medical. Zhruba milion poslouží pro testování zaměstnanců ve státní správě, zbytek zůstane ve skladu ve Svojšicích, dokud se nevrátí žáci do škol. Nákupem testů přes společnost Tardigrad International Consulting se aktuálně zabývá policie, ministerstvo financí i antimonopolní úřad. Informoval o tom server Seznam Zprávy.

Matěj Skalický Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme