Tisíce falešných podpisů mohou několika kandidátům zabránit v boji o Hrad

Historicky první volba českého prezidenta může skončit ostudou. V seznamech všech osmi kandidátů, kteří sbírali podpisy na svou podporu, se našlo velké množství chyb. Úředníci tak prověřují dalších 8500 jmen z každé kandidátky. Pokud po odečtení černých duší někdo z adeptů na prezidentský post nedosáhne na předepsaných 50 tisíc podpisů, do voleb nepůjde.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pražský Hrad

Pražský Hrad | Foto: Filip Jandourek

„Základní chyby jsou, že někdo napíše své jméno, příjmení, datum narození nebo adresu takovým způsobem, že to nelze přečíst,“ vysvětluje nejčastější problém Václav Henych z ministerstva vnitra.

„Snažíme se třeba u příjmení nebo jmen tam vkládat různá písmena, zaměňovat je, jestli náhodou se nám nepodaří tu osobu ztotožnit v evidenci obyvatel nebo základním registru. Pokud se to podaří, tak je to dobře, a pokud se to nepodaří, pak je petent neztotožněn a v tu chvíli ho samozřejmě nemůžeme započítat do podpisů petentů na té konkrétní listině,“ popisuje Henych.

Přehrát

00:00 / 00:00

Problémy s podpisy pro prezidentské kandidáty okomentoval politický analytik Radiožurnálu Petr Nováček

Po odečtení neplatných nebo falešných podpisů by tak někteří kandidáti mohli mít problém do voleb postoupit. Nejméně podpisů má Jana Bobošíková (55 tisíc), Vladimír Dlouhý (60 tisíc) a Tomio Okamura (61 tisíc).

Jana Bobošíková ale Radiožurnálu řekla, že kontrolorům nevěří a možná se obrátí i na soud: „Tam není žádná občanská kontrola, žádná veřejná kontrola. Tam prostě úředníci ministerstva vnitra sedí nad nějakým registrem. My se budeme radit o tom, zda vůbec budeme dělat nějakou stížnost, jak by ta stížnost měla vypadat a kdy bychom ji podali.“

Vyřazení by naopak nemělo hrozit třem kandidátům s podporou poslanců nebo senátorů – Jiřímu Dienstbierovi, Karlu Schwarzenbergovi a Přemyslu Sobotkovi.

Počty podpisů pro kandidaturu
Miloš Zeman: 105 tisíc
Jan Fischer: 101 tisíc
Vladimír Franz: 88 tisíc
Zuzana Roithová (KDU-ČSL): 81 tisíc
Táňa Fischerová: 73 tisíc
Tomio Okamura: 61 tisíc
Vladimír Dlouhý: 60 tisíc
Jana Bobošíková: 55 tisíc
Jiří Dienstbier (ČSSD), Karel Schwarzenberg (TOP 09) a Přemysl Sobotka (ODS) kandidují s podporou svých poslanců nebo senátorů

Ministerstvo vnitra už včera potvrdilo, že našlo chyby na kandidátských listinách 11 z 20 uchazečů o prezidentský úřad. U devíti uchazečů byla chyba zásadní – chybělo jim zákonných 50 tisíc podpisů.

U Jana Fischera se jedná o jména dvou členek volebního výboru, jejichž znění neodpovídá evidenci obyvatel. Miloš Zeman uvedl špatnou adresu a nevyplnil výši finančních prostředků na volebním účtu a chyby měla v kandidátce i Jana Bobošíková.

Naopak nic vnitro nevytklo Jiřímu Dienstbierovi (ČSSD), Karlu Schwarzenbergovi (TOP 09) a Přemyslu Sobotkovi (ODS), Vladimíru Dlouhému, Vladimíru Franzovi, Táně Fischerové nebo Zuzaně Roithové (KDU-ČSL).

Rozhodnutí o registraci nebo o odmítnutí kandidátní listiny vydá ministerstvo vnitra 23. listopadu.

Lenka Šumová, Libor Procházka, Mirko Kašpar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme