Tisícům lidí hrozí ztráta bydlení kvůli nesouhlasu obce s dávkou, varuje legislativní rada vlády
Až 17 tisícům lidí v Česku hrozí, že přijdou o domov. A to kvůli změnám ve vyplácení dávek na bydlení. Od května totiž rozhodují nově o tomto doplatku obce, a ne úřady práce. Umožnila jim to novela zákona o hmotné nouzi. Legislativní rada vlády proto doporučila normu změnit.
Jsou i rychlejší řešení, řekl její předseda a ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier z ČSSD. Třeba metodický pokyn, který by vydalo ministerstvo práce a sociálních věcí.
„Na základě toho doporučí úřadům práce, aby hodnotily stanoviska obcí k poskytnutí doplatku na bydlení jako nezávazná vyjádření, ke kterým přihlédnou podobně jako k jiným, které posuzují ve správním řízení,“ uvedl Dienstbier.
Doplatek na bydlení patří mezi dávky hmotné nouze. Získají ho ti, kteří mají nárok na příspěvek na bydlení a jimž ani s ním nezbývá na živobytí. Doplatek potřebným výdaje za byt dorovnává tak, aby jim na živobytí zůstalo.
Pramen: ČTK
Podle novely o hmotné nouzi o tomto doplatku rozhodují obce, a ne úřady práce jako dřív. Na řadě míst - třeba na Ostravsku - kvůli tomu hrozí sociální nepokoje. Legislativní rada vlády proto doporučila změnit zákon.
Podle ředitele Agentury pro sociální začleňování Radka Jiránka by mohly přijít nazmar také dřívější investice do vylepšování ubytoven:
„Část ubytoven respektuje pravidla. Vypracovaly si dobré ubytovací řády, mají hygienu na velmi slušné úrovni."¨
"A teď klient, do kterého byla vložena nějaká sociální práce obce i neziskových organizací, se ztratí v nepřehledném tržišti volných bytů, kterých je v České republice dostatek, ale jejich kvalita je spíše špatná,“ obává se Jiránek.