Týden od střelby na filozofické fakultě. Za jakých podmínek se obnoví výuka, zatím není jasné

Ve čtvrtek uběhl týden od střelby na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Po útoku zůstalo 14 obětí a dalších 25 zraněných. Tragickou událostí se nově zabývá i Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). Kdy a za jakých podmínek bude probíhat obnovení výuky na fakultě, zatím není jasné. „Nesmíme zapomínat na to, jak citlivě je potřeba přistupovat ke všem kolegům a kolegyním,“ zdůrazňuje rektorka Univerzity Karlovy Milena Králíčková.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Svíčky, které neměli kryt, kvůli dešti téměř okamžitě zhasínaly

Svíčky, které neměli kryt, kvůli dešti téměř okamžitě zhasínaly | Foto: Zuzana Jarolímková | Zdroj: iROZHLAS.cz

Generální inspekce bezpečnostních sborů vyšetřuje jak samotný policejní zásah na filozofické fakultě, ale zabývá se i podněty veřejnosti. „V souvislosti se střelbou na fakultě analyzujeme veškeré informace, přičemž intenzivně komunikujeme s policií,“ potvrzuje mluvčí inspekce Ivana Nguyenová.

Policie v tuto chvíli také řeší víc než 60 případů, které se střelbou na filozofické fakultě souvisí. Šlo o schvalování útoku, šíření poplašných zpráv nebo výhrůžky napodobením střelby. Policisté o tom informovali na sociální síti X.

Uvedli, že zhruba u poloviny případů už znají totožnost prověřovaných a některé z nich i zadrželi.

Policisté ve středu potvrdili, že v domě střelce v Hostouni na Kladensku našli dopis, ve kterém se pachatel přiznává k dvojnásobné vraždě v Klánovickém lese. Pachatel tam před dvěma týdny zastřelil muže a jeho dvouměsíční dítě. Útočník se k tomuto činu přiznal v zanechaném dopise. Informaci zveřejnil Deník N a Českému rozhlasu ji potvrdil mluvčí pražské policie Jan Daněk.

Už dřív policie spolu s městským státním zastupitelstvím na základě balistických testů a dalších důkazů potvrdila, že střelec z Klánovic vraždil i na filozofické fakultě.

Zranění v nemocnicích

Po čtvrtečním útoku pražské nemocnice přijaly celkem 25 zraněných. Mluvčí nemocnic Českému rozhlasu potvrdili, že většina zraněných zatím v nemocnicích zůstává. Například v Motole se teď lékaři starají o šest pacientů, všichni se nacházejí ve stabilizovaném stavu. Jednu ze zraněných propustili lékaři domů během Vánoc.

Ve Fakultní nemocnici Královské Vinohrady je v tuto chvíli pět zraněných, všichni jsou mimo ohrožení života. Ve Všeobecné fakultní nemocnici je jeden muž na jednotce intenzivní péče. Tři zraněné ve čtvrtek přijala také Ústřední vojenská nemocnice, podrobnější informace o jejich stavu ale neposkytla.

Střelba na filozofické fakultě byla činem osamělého vlka, uvedl Fiala. Vyjádřil soustrast pozůstalým

Číst článek

Studenti i zaměstnanci, kteří při evakuaci museli nechat své osobní věci uvnitř budovy, měli ve středu další možnost si je vyzvednout. Své věci si znovu budou moct vyzvedávat od čtvrtka 4. ledna v takzvaném UK Pointu v Celetné ulici v Praze. Výdej bude probíhat každé úterý a čtvrtek.

Zkouškové

Začátek ledna ale také znamená pro univerzity zkouškové období. Zatím ale není úplně jasné, jak se odehraje. Kvůli obnovení výuky bude ve čtvrtek a v pátek zasedat Krizový štáb Univerzity Karlovy. Řešit bude možná opatření pro návrat studentů a zaměstnanců zpátky do školy.

Podle rektorky Mileny Králíčkové bude obnovení provozu v budově trvat několik týdnů. 

„Nesmíme zapomínat pořád na to, jak citlivě je potřeba přistupovat ke všem kolegům a kolegyním, studentům a studentkám, které tyto události zasáhli. Někoho třeba přímo a někoho třeba ne úplně přímo,“ uvádí rektorka k tomu, jak bude probíhat obnovení provozu filozofické fakulty.

Kvůli obnově výuky na filozofické fakultě se ve čtvrtek sejde i všech 17 děkanů univerzity.

Josef Czyž, ano Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme